Uitgaven

100%
€ 181.267
x €1.000
100% Complete

Inkomsten

100%
€ 181.713
x €1.000
100% Complete

Saldo

100%
€ 446
x €1.000

Programma's

Uitgaven

100%
€ 181.267
x €1.000
100% Complete

Inkomsten

100%
€ 181.713
x €1.000
100% Complete

Saldo

100%
€ 446
x €1.000
181.713 Inkomsten (x €1.000)
181.267 Uitgaven (x €1.000)
446 Saldo (x €1.000)
  • Programma 1 | Wonen
  • Programma 2 | Samenleven
  • Programma 3 | Veiligheid
  • Programma 4 | Bedrijfsvoering
  • Programma 5 | Financiën

Programma 1 | Wonen

1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen?

Doelstelling 2027

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027

B27 | 1.1 Voldoende betaalbare en passende woningen in alle dorpen

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.1 Voldoende betaalbare en passende woningen in alle dorpen

Activiteiten 2027

B27 | 1.2 Groene, veilige en levendige dorpen

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.2 Groene, veilige en levendige dorpen

Activiteiten 2027

B27 | 1.3 Op de Vinkeveense Plassen gaan natuur, recreatie, ondernemen en wonen hand in hand

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.3 Op de Vinkeveense Plassen gaan natuur, recreatie, ondernemen en wonen hand in hand

Activiteiten 2027

B27 | 1.4 We zijn een gastvrije en vitale gemeente

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.4 We zijn een gastvrije en vitale gemeente

Activiteiten 2027

B27 | 1.5 Inwoners voelen zich gelukkig, trots en veilig in hun buurt

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.5 Inwoners voelen zich gelukkig, trots en veilig in hun buurt

Activiteiten 2027

B27 | 1.6 We werken aan een duurzame, leefbare en toekomstbestendige gemeente

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.6 We werken aan een duurzame, leefbare en toekomstbestendige gemeente

Activiteiten 2027

B27 | 1.7 Goede, snelle en veilige verbindingen

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.7 Goede, snelle en veilige verbindingen

Activiteiten 2027

B27 | 1.8 Een sterke lokale economie, samen met ondernemers

Terug naar navigatie - 1.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 1.8 Een sterke lokale economie, samen met ondernemers

Activiteiten 2027

1.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen?

Gemeenschappelijke regeling Recreatieschap Stichtse Groenlanden

Terug naar navigatie - 1.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Gemeenschappelijke regeling Recreatieschap Stichtse Groenlanden

Het werkgebied van Recreatieschap Stichtse Groenlanden is zeer gevarieerd: van plassen en veenweidegebieden in het westen van de provincie tot het weidegebied boven Utrecht en de uiterwaarden van de Lek. De gebieden worden intensief gebruikt voor wandelen, fietsen, vissen en diverse vormen van watersport. Staatsbosbeheer beheert de terreinen namens het recreatieschap. Samen met provincie, gemeenten, waterschap en andere partners werken we aan recreatiegebieden waar mens en natuur in balans zijn.

 

Voor onze gemeente beheert het recreatieschap de recreatieterreinen op en rond de Vinkeveense Plassen, verzorgt het toezicht en handhaving en werkt aan de verdere ontwikkeling van de zandeilanden.

Marickenland

Terug naar navigatie - 1.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Marickenland

Marickenland groeit uit tot een natuur- en recreatiegebied van bijna 300 hectare. Het eerste deelgebied van 150 hectare is nu afgerond. In dit deel zijn voormalige weilanden omgevormd tot natte natuur, met rietland, bloemrijk grasland en leefgebied voor soorten zoals de grote karekiet en de otter. Bezoekers kunnen hier nu wandelen, vogels kijken en kinderen kunnen spelen in de natuurspeelplaats. De provincie Utrecht, gemeente De Ronde Venen, Waterschap Amstel, Gooi en Vecht en Staatsbosbeheer werken samen aan de verdere ontwikkeling van dit natuurgebied. 

Mooisticht

Terug naar navigatie - 1.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Mooisticht

Stichting MooiSticht stelt de gemeentelijke adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit De Ronde Venen samen. De commissie geeft onafhankelijk monumenten- en welstandsadvies bij ruimtelijke ontwikkelingen. De commissie is benoemd op basis van artikel 17.9 van de Omgevingswet. De gemeente vraagt hen om advies bij aanvragen omgevingsvergunning, vooroverlegplannen en complexe ruimtelijke vraagstukken. In de commissie zitten ervaren en onafhankelijke professionals in de architectuur, bouw- en cultuurhistorie, landschapsarchitectuur en stedenbouw. Het advies dat zij geven is niet-bindend, de gemeente is het bevoegd gezag.

1.3 | Wat zijn de financiële risico's?

Terug naar navigatie - 1.3 | Wat zijn de financiële risico's? - Risico's van programma 1

In onderstaande tabel is opgenomen de top vijf van risico's behorend bij dit programma. Een totaaloverzicht van alle risico's is opgenomen in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

 

Financiële risico's (bedragen x € 1.000)
Nr. Onderwerp
Toelichting Begroting 2027
Begroting 2027
1. Terugvallende inkomsten bouwleges De opbrengsten uit bouwleges zijn afhankelijk van de voortgang en omvang van grote bouwprojecten. Bij vertraging bestaat het risico dat geraamde inkomsten pas in een latere periode worden ontvangen. 525
2. Vervuilde grond bij werken Het risico dat we vervuilde grond tegenkomen bij werken en deze moeten laten onderzoeken, apart ontgraven en afvoeren volgens de daarvoor geldende milieueisen, wat kan leiden tot vertraging en extra kosten. 500
3. Aansprakelijkstelling Omgevingswet Risico dat een schadevergoeding wordt verstrekt voor vermeend geleden schade. 500
4. Revitalisering en huurkwestie woonwagens Bij verliezen van de rechtszaak moet de gemeente een bedrag aan de winnende partij betalen. De omvang van dit bedrag is uiterst onzeker. 300
5. Overige risico's programma 1 Dit is het restant van de overige risico's die vallen onder programma 1. 1.050
Totaal     2.875

1.4 | Wat mag het kosten?

Financiën | Programma 1

Terug naar navigatie - 1.4 | Wat mag het kosten? - Financiën | Programma 1
Bedragen x €1.000
Programmabudget Begroting 2026 na wijziging Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties
Lasten 52.118 53.492 47.980 57.521 56.155
Baten 30.922 49.328 26.633 34.946 36.184

1.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld?

MIP Programma 1

Terug naar navigatie - 1.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld? - MIP Programma 1
  • Naast de programmabudgetten zijn er investeringen gepland die bijdragen aan de kwaliteit van de woon- en leefomgeving. Deze investeringen hebben een meerjarig nut: inwoners profiteren er meerdere jaren van.
  • De afschrijvingslasten starten in het jaar ná afronding van een investering en worden dan onderdeel van de betreffende programmabudgetten.
  • Ten aanzien van de WoKT-gelden geldt dat er in totaal 12,5 miljoen aan WoKT-middelen toegekend zijn door het Rijk en op termijn worden uitgekeerd.
  • In onderstaande tabel staan de geplande nieuwe investeringsbudgetten voor de jaren 2027 tot en met 2030.

 

Meerjareninvesteringsplan (bedragen x € 1.000)
      2027 2028 2029 2030
1. Afval Containers 0 30 0 0
2. Afval Perscontainers 0 40 80 0
3. Afval Nieuw beleid: Glas- en textielbakken) 100 100 0 0
    Totaal afval 100 170 80 0
4. Bruggen Brug de Hoef | Elektrische installaties 287 0 0 0
5. Bruggen Brug de Hoef | Hydraulische installaties
309 0 0 0
6. Bruggen Brug de Hoef | Slagbomen
167 0 0 0
7. Bruggen Brug de Hoef | Constructie staal
117 0 0 0
8. Bruggen Middenweteringbrug | Elektrische installaties 0 211 0 0
9. Bruggen Middenweteringbrug | Hydraulische installaties  75 381 0 0
10. Bruggen Middenweteringbrug | Slagbomen
0 293 0 0
11. Bruggen Middenweteringbrug | Constructie staal 0 70 0 0
12. Bruggen Waverbrug | Elektrische installaties
0 0 82 0
13. Bruggen Waverbrug | Hydraulische installaties
0 0 24 0
14. Bruggen Waverbrug | Slagbomen 0 0 78 0
15. Bruggen Waverbrug | Staal
0 0 26 0
16. Bruggen Reconstructie houten bruggen 275 275 275 275
17. Bruggen Rijkstraatweg 53 | Constructie beton 185 0 0 0
18. Bruggen Zand en Jaagpad | Constructie beton  0 30 0 0
19. Bruggen Heulweg | Constructie beton
0 15 0 0
20. Bruggen Reconstructie steigers
15 25 20 0
21. Bruggen Reconstructie duikers
50 50 50 50
22. Bruggen Nieuw beleid: Schoolbrug in Wilnis 227 0 0 0
23. Bruggen Beweegbaar Oudendamsebrug 0 0 0 390
    Totaal bruggen 1.707 1.350 555 715
24. Riolering Maatregelen klimaatadaptie  50 50 50 0
25. Riolering Vervanging en renovatie 270 350 350 0
26. Riolering Herenweg Vinkeveen 300 0 0 0
    Totaal riolering 620 400 400 0
27. Vastgoed Gemeentewerf Mijdrecht (MJOP) 0 36 0 0
28. Vastgoed Gemeentewerf Wilnis (MJOP) 0 21 0 0
29. Vastgoed Overige gebouwen (MJOP) 21 82 0 0
30. Vastgoed Geitenwei (MJOP) 36 0 0 0
31. Vastgoed Hertenkamp (MJOP) 0 41 0 0
    Totaal vastgoed 57 180 0 0
32. Voertuigen en materialen Nissan EV - 2 auto's 90 0 0  
33. Voertuigen en materialen Strooier Aebi Schmidt 50 0 0 0
34. Voertuigen en materialen Fuso Canter - 2 voertuigen
166 0 0 0
35. Voertuigen en materialen Iveco 35 C
80 0 0 0
36. Voertuigen en materialen Opel Combo
45 0 0 0
37. Voertuigen en materialen 2 sneeuwschuiven 50 0 0 0
38. Voertuigen en materialen Strooier vrachtwagen 50 0 0 0
39. Voertuigen en materialen Aebi Strooier (2 stuks)
0 72 0 0
40. Voertuigen en materialen Toyota Proace kieper 0 46 0 0
41. Voertuigen en materialen Houtversnipperaar (2 stuks)
0 0 60 0
42. Voertuigen en materialen Toro cirkelmaaier (2 stuks)
0 0 60 0
43. Voertuigen en materialen Strooier Aebi Schmidt
0 0 44 0
44. Voertuigen en materialen Scania p320
0 0 200 0
45. Voertuigen en materialen Haak-arm-kraan
0 0 125 0
46. Voertuigen en materialen Aebi Schmit sneeuwschuif
0 0 25 0
47. Voertuigen en materialen Nissan EV 0 0 0 50
48. Voertuigen en materialen Afzetcontainers 0 0 0 35
49. Voertuigen en materialen Toyota Pro EV 0 0 0 45
50. Voertuigen en materialen Sneeuwschuif 0 0 0 25
    Totaal voertuigen en materialen 531 118 514 155
51. Wegen Cliffordweg
760 0 0 0
52. Wegen Fase 2 Herenweg Vinkeveen reconstructie 1.400 0 0 0
53. Wegen Aanpassing kruising Pieter Joostenlaan met toeritten naar CSW waarvan € 220.000 verrekend via SPUK Verkeersveiligheidsmaatregelen
820 0 0  
54. Wegen Bozenhoven (Dorpsstraat - Anselmusstraat) 0 1.000 0 0
55. Wegen Burgemeester Fernhoutlaan (Amstelhoek) 0 150 0 0
56. Wegen Hofland (Dukaton - Dorpsstraat) 0 1.250 0 0
57. Wegen Oevervoorziening Herenweg in Vinkeveen
1.214 0 0 0
58. Wegen Oevervoorziening Stationsstraat in Abcoude
540 0 0 0
59. Wegen Oevervoorziening Molenweg 19 t/m de punt
0 1.886 0 0

60.

Wegen Oevervoorziening Zand en Jaagpad
0 0 1.261 0
61. Wegen Oevervoorziening Rijksstraatweg 95 t/m Donkervliet 0 0 0 1.592
62. Wegen Centrumplan Vinkeveen fase 2: Herinrichting Plevierenlaan - Roerdompstraat waarvan € 750.000 verrekend via SPUK Woningbouw op Korte Termijn (WoKT) en € 950.000 via anterieure overeenkomst 1.700 0 0 0
63. Wegen Centrumplan Vinkeveen fase 3: Kerklaan waarvan € 580.000 verrekend via SPUK WoKT en € 720.000 via anterieure overeenkomst
0 1.300 0 0
64. Wegen Centrumplan Vinkeveen fase 4: Herenweg, vanaf Kerklaan t/m kruising N201 waarvan € 710.000 verrekend via SPUK WoKT en € 890.000 via anterieure overeenkomst 0 0 1.600 0
65. Wegen Realisatie fietspad naar OV-halte Vinkeveen waarvan € 320.000 verrekend via SPUK WoKT en € 250.000 via provinciale bijdrage  0 570 0 0
66. Wegen Upgrade bushalte Vinkeveen waarvan verrekend via € 230.000 via SPUK WoKT en € 250.000 via provinciale bijdrage  0 0 480 0
67. Wegen Doorfietsroute Wilnis- Uithoorn waarvan verrekend 100% met SPUK WoKT en via provinciale bijdrage  877 3.326 2.710 0
68. Wegen Mobiliteitshub centrum Mijdrecht waarvan € 1.130.000 verrekend via SPUK WoKT en € 1.450.000 via provinciale bijdrage  0 2.580 0 0
69. Wegen Verbreding Oosterlandweg/Kruising Oude Spoorbaan waarvan € 1.600.000 verrekend met SPUK WoKT 0 1.600 0 0
70. Wegen Aanpassen kruising Piet Heinlaan (Amstelhoek) waarvan € 275.000 verrekend met anterieure overeenkomst 0 790 0 0
71. Wegen Westerlandweg 690 0 0 0
72. Wegen  'Groen groeit mee' - Aanleg fietsbrug en overige infrastructurele maatregelen ontsluiting Oosterland  500 1.380 0 0
73. Wegen Dijkverbetering Zand en Jaagpad (wegdek) 400 0 0 0
74. Wegen Nieuw beleid: Voorbereiding Hoogstraat Abcoude 0 50 0 0
75. Wegen Nieuw beleid: Fietsenstalling Abcoude en Mijdrecht 75 0 0 0
76. Wegen Nieuw beleid: Doorvaart De Heul 1.400 0 0 0
    Totaal wegen 10.376 15.882 6.051 1.592
77. Speelvoorzieningen Vervangen skatebaan 120 0 0 0
    Totaal speelvoorzieningen 120 0 0 0
    Totaal 13.511 18.100 7.600 2.462

1.6 | Indicatoren

Terug naar navigatie - 1.6 | Indicatoren - Indicatoren

Bij dit programma horen de volgende landelijke indicatoren:

  • Economie:
    • Functiemenging.
    • Vestigingen (van bedrijven).
  • Volksgezondheid en Milieu:
    • Omvang huishoudelijk restafval.
    • Hernieuwbare elektriciteit.
  • Volkshuisvesting, leefomgeving en stedelijke vernieuwing:
    • Gemiddelde WOZ-waarde.
    • Nieuw gebouwde woningen.
    • Demografische druk.
    • Gemeentelijke woonlasten éénpersoonshuishouden.
    • Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden.

Deze indicatoren, evenals de indicatoren van andere programma's, zijn opgenomen in de financiële begroting bij onderdeel 12 | Landelijke indicatoren BBV.

Programma 2 | Samenleven

2.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen?

Doelstelling 2027

Terug naar navigatie - 2.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027

B27 | 2.1 Sterke sociale basis

Terug naar navigatie - 2.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 2.1 Sterke sociale basis

Activiteiten 2027

B27 | 2.4 Onderwijs dat verbindt en cultuur die kleurt, geven ruimte voor groei en ontmoeting

Terug naar navigatie - 2.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 2.4 Onderwijs dat verbindt en cultuur die kleurt, geven ruimte voor groei en ontmoeting

Activiteiten 2027

2.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen?

Gemeenschappelijke regeling gezondheidsdienst Regio Utrecht (GGDrU)

Terug naar navigatie - 2.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Gemeenschappelijke regeling gezondheidsdienst Regio Utrecht (GGDrU)

Op grond van de Wet Publieke Gezondheid (WPG) zijn gemeenten verantwoordelijk voor de publieke gezondheid. De 26 gemeenten in de regio Utrecht hebben hiervoor de gemeentelijke gezondheidsdienst: de GGD-regio Utrecht. Het gaat om:

  • De organisatie van gezondheidszorg bij rampen, in samenwerking met andere veiligheidsorganisaties.
  • Het voorkomen en bestrijden van ziektes en epidemieën.
  • De jeugdgezondheidszorg 0 tot 18 jaar.
  • Het monitoren van de lokale en regionale gezondheidstoestand.
  • Inspectie van de Kindercentra en WMO-toezicht.

Gemeenschappelijke regeling Sociaal Domein Utrecht West (SDUW)

Terug naar navigatie - 2.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Gemeenschappelijke regeling Sociaal Domein Utrecht West (SDUW)

SDUW wordt een publiekrechtelijke uitvoeringsorganisatie waarin de deelnemende gemeenten hun regionale taken binnen het sociaal domein bundelen. Het betreft onder andere beleidsontwikkeling, inkoop en contractmanagement van jeugdhulp en Wmo, de regionale backoffice (zorgadministratie), toezicht en kwaliteitsborging en het Regionaal Expertiseteam. Deze gemeenschappelijke regeling treedt formeel in werking per 1 januari 2027.

Kansis (Stichting Beschut Werk en Stichting Groenwerk)

Terug naar navigatie - 2.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Kansis (Stichting Beschut Werk en Stichting Groenwerk)

Kansis is het regionale sociaal ontwikkelbedrijf dat namens gemeenten beschut werk, re-integratietrajecten en uitvoerende diensten (onder meer groenonderhoud en facilitaire werkzaamheden) levert. De organisatie begeleidt deelnemers naar (betaald) werk, verzorgt plaatsing en werkbegeleiding en voert inkoopopdrachten uit voor gemeenten; resultaten worden gerapporteerd in plaatsingen, urenproductie en uitstroom. Gemeenten gebruiken Kansis om uitvoering te organiseren, sociale doelstellingen te realiseren en deelnemers duurzaam naar de arbeidsmarkt te laten doorstromen.

2.3 | Wat zijn de financiële risico's?

Risico's van programma 2

Terug naar navigatie - 2.3 | Wat zijn de financiële risico's? - Risico's van programma 2

In onderstaande tabel is opgenomen de top vijf van risico's behorend bij dit programma. Een totaaloverzicht van alle risico's is opgenomen in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

 

Financiële risico's (bedragen x € 1.000) 
Nr. Onderwerp Toelichting Begroting 2027
1. Openeinderegelingen - Jeugdwet. Het risico in de jeugdwet is de beschikte ten opzichte van de af te nemen zorg, tariefstijgingen en een grotere hulpvraag. 480
2. Borg- en garantstellingen - Maatschappelijke instellingen De gemeente staat garant voor twee bankleningen die zijn gesloten voor een sporthuis. Als uitgangspunt is genomen dat 10% van de borgstelling wordt opgenomen in de risicoparagraaf. 440
3. Openeinderegelingen - Wmo Het risico is dat de gemeente niet van tevoren weet welke aanspraak er gedaan wordt op de voorzieningen. Daarnaast is er sprake van dubbele vergrijzing in de gemeente De Ronde Venen.  258
4. Openeinderegelingen - Werk en inkomen Het aantal inwoners met een bijstandsuitkering is gestegen. Van de openeinderegeling wordt 5% opgenomen als risico op een overschrijding. 300
5. Overige risico's van programma 2 Dit is het restant van de overige risico's die vallen onder programma 2. 320
Totaal 1.798

2.4 | Wat mag het kosten?

Financiën | Programma 2

Terug naar navigatie - 2.4 | Wat mag het kosten? - Financiën | Programma 2
Bedragen x €1.000
Programmabudget Begroting 2026 na wijziging Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties
Lasten 72.152 75.321 74.581 73.241 74.171
Baten 22.995 24.210 24.716 24.784 24.852

2.5 Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld?

MIP Programma 2

Terug naar navigatie - 2.5 Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld? - MIP Programma 2
  • Naast de programmabudgetten zijn er investeringen gepland die bijdragen aan de kwaliteit van het samenleven. Deze investeringen hebben een meerjarig nut: inwoners profiteren er meerdere jaren van.
  • De afschrijvingslasten starten in het jaar ná afronding van een investering en worden dan onderdeel van de betreffende programmabudgetten.
  • In onderstaande tabel staan de geplande nieuwe investeringsbudgetten voor de jaren 2027 tot en met 2030.

 

Meerjareninvesteringsplan (bedragen x € 1.000)
      2027 2028 2029 2030
1. Binnensportaccommodaties Renovatie De Eendracht (MJOP) 0 600 0 0
2. Binnensportaccommodaties Renovatie De Phoenix (MJOP) 0 58 0 0
    Totaal binnensportaccommodaties 0 658 0 0
3. Buitensportaccommodaties Sportpark kern Abcoude | HV Abcoude veld 3 vervanging veld 0 520 0 0
4. Buitensportaccommodaties Sportpark kern Vinkeveen | De Vinken 2 velden + trainingsruimte 0 135 0 0
5. Buitensportaccommodaties Sportpark kern Mijdrecht | KV Atlantis 2 velden + trainingsruimte 0 135 0 0
6. Buitensportaccommodaties Buitensportaccommodaties -Sportpark Wilnis | CSW veld 4a opruiming (milieu)
35 0 0 0
7. Buitensportaccommodaties Aanleg combibaan | beton 700 0 0 0
8. Buitensportaccommodaties Aanleg combibaan | tussen- en toplaag 600 0 0 0
9. Buitensportaccommodaties Aanleg combibaan | openbare ruimte 264 0 0 0
    Totaal buitensportaccommodaties 1.599 790 0 0
10. Onderwijshuisvesting Renovatie basisschool de Driehuis 176 1.586 0 0
11. Onderwijshuisvesting Nieuwbouw Windroos 527 4.747 0 0
12. Onderwijshuisvesting Nieuwbouw basisschool Willespoort 558 5.029 0 0
    Totaal onderwijshuisvesting 1.261 11.362 0 0
13. Vastgoed Piet Mondriaangebouw (MJOP) 91 0 0 0
    Totaal vastgoed 91 0 0 0
    Totaal 2.951 12.810 0 0

2.6 | Indicatoren

Terug naar navigatie - 2.6 | Indicatoren - Indicatoren

Bij dit programma horen de volgende landelijke indicatoren:

  • Onderwijs:
    • Absoluut verzuim.
    • Relatief verzuim.
    • Vroegtijdig schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv-ers)
  • Sport, cultuur en recreatie:
    • Niet-sporters.
  • Sociaal domein:
    • Banen.
    • Jongeren met een delict voor de rechter.
    • Kinderen in uitkeringsgezin.
    • Netto arbeidsparticipatie.
    • Werkloze jongeren.
    • Personen met een bijstandsuitkering.
    • Lopende re-integratievoorzieningen.
    • Jongeren met jeugdhulp.
    • Jongeren met jeugdbescherming.
    • Jongeren met jeugdreclassering.
    • Cliënten met een maatwerkarrangement Wmo.

Deze indicatoren, evenals de indicatoren van andere programma's, zijn opgenomen in de financiële begroting bij onderdeel 12 | Landelijke indicatoren BBV.

Programma 3 | Veiligheid

3.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen?

Doelstelling 2027

Terug naar navigatie - 3.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027

B27 | 3.1 Iedereen moet zich veilig kunnen voelen in De Ronde Venen

Terug naar navigatie - 3.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 3.1 Iedereen moet zich veilig kunnen voelen in De Ronde Venen

Activiteiten 2027

3.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen?

Het Zorg- en Veiligheidshuis Regio Utrecht (ZVHRU)

Terug naar navigatie - 3.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Het Zorg- en Veiligheidshuis Regio Utrecht (ZVHRU)

In het Veiligheidshuis werken de aangesloten organisaties (politie, gemeente, reclassering, raad voor de kinderbescherming etc.) op één fysieke plek samen om preventie, repressie en nazorg naadloos op elkaar te laten aansluiten. Het doel daarbij is om recidive te voorkomen, leefomstandigheden te verbeteren en het structureel aanpakken van achterliggende problemen bij de verdachte.

3.3 | Wat zijn de financiële risico's?

Terug naar navigatie - 3.3 | Wat zijn de financiële risico's? - Risico's van programma 3

In onderstaande tabel is opgenomen de top vijf van risico's behorend bij dit programma. Een totaaloverzicht van alle risico's is opgenomen in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

 

Financiële risico's (bedragen x € 1.000)
Nr. Onderwerp Toelichting Begroting 2027
1. Vandalisme en vuurwerkschade aan objecten Jaarlijks is er schade aan objecten in de openbare ruimte. De herstelkosten zijn opgenomen als risico. 25
2. Er zijn geen overige risico's in programma 3 - 0
Totaal 25

3.4 | Wat mag het kosten?

Financiën | Programma 3

Terug naar navigatie - 3.4 | Wat mag het kosten? - Financiën | Programma 3
Bedragen x €1.000
Programmabudget Begroting 2026 na wijziging Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties
Lasten 4.966 5.484 5.757 5.731 5.725
Baten 379 79 79 79 79

3.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld?

MIP Programma 3

Terug naar navigatie - 3.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld? - MIP Programma 3
  • Naast de programmabudgetten zijn er investeringen gepland die bijdragen aan de kwaliteit van veiligheid. Deze investeringen hebben een meerjarig nut: inwoners profiteren er meerdere jaren van.
  • De afschrijvingslasten starten in het jaar ná afronding van een investering en worden dan onderdeel van de betreffende programmabudgetten.
  • In onderstaande tabel staan de geplande nieuwe investeringsbudgetten voor de jaren 2027 tot en met 2030.

 

Meerjareninvesteringsplan (bedragen x € 1.000)
      2027 2028 2029 2030
1. Vastgoed Brandweerkazerne Mijdrecht (MJOP) 0 34 0 0
    Totaal vastgoed 0 34 0 0
    Totaal 0 34 0 0

3.6 | Indicatoren

Terug naar navigatie - 3.6 | Indicatoren - Indicatoren

Bij dit programma horen de volgende landelijke indicatoren:

  • Veiligheid:
    • Verwijzingen Halt.
    • Winkeldiefstallen.
    • Geweldsmisdrijven.
    • Diefstallen uit woning.
    • Vernielingen en beschadigingen (in de openbare ruimte).
       

Deze indicatoren, evenals de indicatoren van andere programma's, zijn opgenomen in de financiële begroting bij onderdeel 12 | Landelijke indicatoren BBV.

Programma 4 | Bedrijfsvoering

4.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen?

Doelstelling 2027

Terug naar navigatie - 4.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027

B27 | 4.1 De gemeente staat dicht bij inwoners en ondernemers

Terug naar navigatie - 4.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen? - Doelstelling 2027 - B27 | 4.1 De gemeente staat dicht bij inwoners en ondernemers

Activiteiten 2027

4.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen?

Gemeenschappelijke regeling Regionaal Archief Noordwest Utrecht

Terug naar navigatie - 4.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Gemeenschappelijke regeling Regionaal Archief Noordwest Utrecht

Als regionaal archief bewaart en beheert het Regionaal Archief Noordwest Utrecht de archieven van de gemeenten De Bilt, De Ronde Venen en Stichtse Vecht. Daarnaast beheert het een grote verzameling historische archieven van particulieren, bedrijven, verenigingen en kerken uit de hele streek. Op de studiezaal in Breukelen kunnen bezoekers drie dagen per week terecht voor onderzoek en het inzien van de bibliotheek. Regelmatig worden er cursussen, lezingen en tentoonstellingen georganiseerd. Tot 1 januari 2026 was de naam van het archief Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen.

Stichting Regionaal Inkoopbureau IJmond & Kennemerland (RIJK)

Terug naar navigatie - 4.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Stichting Regionaal Inkoopbureau IJmond & Kennemerland (RIJK)
Door samenwerking en professionele ondersteuning bij inkoop- en aanbestedingstrajecten worden doelmatige, rechtmatige en kwalitatief hoogwaardige resultaten gerealiseerd. Hierbij vormt de Nota Inkoopbeleid 2024 – 2030 van de gemeente De Ronde Venen het beleidsmatige kader voor de uitvoering van het inkoop- en aanbestedingsproces.

Amstelland-Meerlandenoverleg

Terug naar navigatie - 4.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Amstelland-Meerlandenoverleg

Via de samenwerking Amstelland-Meerlandenoverleg (AM) wordt de relatie met de buurgemeenten in de provincie Noord-Holland versterkt op onder andere de thema’s verkeer (incl. openbaar vervoer), ruimte, wonen, economie en recreatie. Bijkomend voordeel van deze samenwerking is, dat de AM-regio onderdeel is van de Metropool Regio Amsterdam (MRA), waardoor De Ronde Venen, alhoewel wij geen deelnemer zijn van de MRA, als buurgemeenten van de MRA meer bestuurlijke contacten met de MRA heeft en ook meer bekendheid heeft met hetgeen in de MRA speelt.

Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)

Terug naar navigatie - 4.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)

Bij de samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) functioneert de VNG als een vraagbaak voor de gemeente en faciliteert de VNG gemeenten met bijvoorbeeld modelverordeningen. Daarnaast is zij gesprekspartner voor de Rijksoverheid op onderwerpen die alle gemeenten aangaan. Tevens zet de VNG zich in voor de juiste financiële verhoudingen tussen het Rijk en gemeenten. We trekken hierin gezamenlijk op om te zorgen dat de uitvoeringskracht en financiële slagkracht van de gemeenten in beeld blijft bij het Rijk.

4.3 | Wat zijn de financiële risico's?

Terug naar navigatie - 4.3 | Wat zijn de financiële risico's? - Risico's van programma 4

In onderstaande tabel is opgenomen de top vijf van risico's behorend bij dit programma. Een totaaloverzicht van alle risico's is opgenomen in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

 

Financiële risico's (bedragen x € 1.000)
Nr. Onderwerp Uitgangspunten Begroting 2027
1. Privacy & informatieveiligheid Dit risico heeft betrekking op cyberaanvallen en diefstal van gevoelige gegevens. 1.500
2. Onvoorziene personele uitgaven De gemeente heeft continu te maken met de veranderende complexiteit (bijvoorbeeld Omgevingswet), verzuim (zwangerschap, ziekte) en verloop (andere baan of pensionering). Dit zorgt ervoor dat er op korte termijn meer ingehuurd moet worden dan voorzien. Als uitgangspunt is 2% van de loonsom genomen. 814
3. Inkopen & aanbesteding Bij het opnieuw aanbesteden van software is de kans aanwezig dat we dienen over te stappen naar een nieuwe softwareleverancier. Een overstap naar een nieuwe leverancier brengt hogere kosten voor training en implementatie met zich mee. 200
4. Juridische procedures voortvloeiend uit inkopen die gedaan zijn, maar niet voldoen aan de Europese aanbestedingswet Risico dat een verliezende partij naar de rechter stapt om de aanbesteding alsnog te winnen. Kosten als dit gebeurt worden geschat op € 50.000 - € 75.000. Dit zijn proceskosten + het eventueel schrijven van een nieuwe aanbesteding. 50
5. Er zijn geen overige risico's in programma 4 - 0
Totaal 2.564 

 

4.4 | Wat mag het kosten?

Financiën | Programma 4

Terug naar navigatie - 4.4 | Wat mag het kosten? - Financiën | Programma 4
Bedragen x €1.000
Programmabudget Begroting 2026 na wijziging Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties
Lasten 26.469 27.175 26.540 27.120 27.295
Baten 1.114 1.176 1.108 700 621

4.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld?

MIP Programma 4

Terug naar navigatie - 4.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld? - MIP Programma 4
  • Naast de programmabudgetten zijn er investeringen gepland die bijdragen aan de kwaliteit van bedrijfsvoering. Deze investeringen hebben een meerjarig nut: inwoners profiteren er meerdere jaren van.
  • De afschrijvingslasten starten in het jaar ná afronding van een investering en worden dan onderdeel van de betreffende programmabudgetten.
  • In onderstaande tabel staan de geplande nieuwe investeringsbudgetten voor de jaren 2027 tot en met 2030.

 

Meerjareninvesteringsplan (bedragen x € 1.000)
      2027 2028 2029 2030
1. Automatisering Werkplekken en mobiele apparaten 335 496 335 335
2. Automatisering Roompanels en tv's voor vergaderruimten 0 117 0 0
3. Automatisering Bestuur 0 0 0 125
    Totaal automatisering 335 613 335 460
    Totaal 335 613 335 460

4.6 | Indicatoren

Programma 5 | Financiën

5.1 | Wat willen we bereiken en wat gaan we daarvoor doen?

5.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen?

Gemeenschappelijke regeling Gemeentebelastingen Amstelland

Terug naar navigatie - 5.2 | Welke verbonden partijen zijn betrokken bij het bereiken van de doelstellingen? - Gemeenschappelijke regeling Gemeentebelastingen Amstelland
De dienstverleningsovereenkomst bepaalt dat de gezamenlijke uitvoeringsorganisatie Gemeentebelastingen Amstelland de heffing en invordering van gemeentelijke belastingen en de uitvoering van de Wet WOZ tijdig, rechtmatig en volgens de geldende wet- en regelgeving uitvoert.

5.3 | Wat zijn de financiële risico's?

Terug naar navigatie - 5.3 | Wat zijn de financiële risico's? - Risico's van programma 5

In onderstaande tabel is opgenomen de top vijf van risico's behorend bij dit programma. Een totaaloverzicht van alle risico's is opgenomen in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing.

 

Financiële risico's (bedragen x € 1.000)
Nr. Onderwerp Toelichting Begroting 2027
1. Onzekerheden uitkeringen van het Rijk. Door de kabinetsval in 2025 en doordat er nog geen structurele duidelijkheid is gegeven over de rijksbijdragen voor de jeugdzorg en Wmo, bestaat onzekerheid over de omvang van de algemene uitkering. 3.000
2. Terugbetaling na verantwoording doeluitkeringen vanwege fouten, ziekte, nalatigheid, niet behalen van het doel of andere omstandigheden. Elke regeling heeft zijn eigen verantwoordingseisen, zijn eigen voorwaarden en zijn eigen administratie. Het onjuist, onvolledig of niet tijdig verantwoorden van 1 van deze ruim 40 regelingen heeft financiële impact.  500
3. Financieringsrisico benodigde geldleningen. Om de toekomstige investeringen te financieren lenen we als gemeente geld. De totale omvang van benodigde geldleningen hebben we goed in beeld. Echter hangt de omvang van de leningsbehoefte sterk af van de betaalmomenten. Hierdoor kan het voorkomen dat betaalmomenten later of eerder dan gepland plaatsvinden.  300
4. Risico door onvoldoende fiscale kennis die kan leiden tot fouten in belastingaangiftes en verkeerde belastingconstructies. Het belastinglandschap van een gemeente is behoorlijk complex. Hierdoor wordt fiscale kennis ingehuurd bij een gespecialiseerde partij. Desalniettemin hangen aan het maken van fouten in de administratie, facturering of de aangifte consequenties. 100
5. Er zijn geen overige risico's in programma 5. - 0
Totaal 3.900 

5.4 | Wat mag het kosten?

Financiën | Programma 5

Terug naar navigatie - 5.4 | Wat mag het kosten? - Financiën | Programma 5
Bedragen x €1.000
Programmabudget Begroting 2026 na wijziging Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties
Lasten 1.650 1.649 1.629 1.646 1.704
Baten 100.317 103.757 101.557 100.512 102.082
Totaal saldo van baten en lasten 98.667 102.108 99.928 98.866 100.378
Stortingen 7.558 18.145 2.038 2.262 3.393
Onttrekkingen 8.319 3.162 2.184 2.381 419
Totaal saldo inzet reserves 761 -14.983 146 119 -2.974

5.5 | Welke meerjareninvesteringsplannen worden voorgesteld?

5.6 | Indicatoren