Dit onderdeel bevat een overzicht van de baten en lasten, gespecificeerd per programma, voor de periode van 2025 tot en met 2030.
Financiële begroting 2027 - 2030
01 | Overzicht van baten en lasten
Totaal programma's 1 tot en met 5
Terug naar navigatie - 01 | Overzicht van baten en lasten - Totaal programma's 1 tot en met 5| Programmabudget | Rekening 2025 | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 149.592 | 157.354 | 163.122 | 156.488 | 165.259 | 165.050 | |
| Baten | 157.554 | 155.728 | 178.550 | 154.094 | 161.022 | 163.819 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 7.962 | -1.627 | 15.429 | -2.394 | -4.237 | -1.231 | |
| Stortingen | 5.911 | 7.558 | 18.145 | 2.038 | 2.262 | 3.393 | |
| Onttrekkingen | 6.821 | 8.319 | 3.162 | 2.184 | 2.381 | 419 | |
| Totaal saldo inzet reserves | 910 | 761 | -14.983 | 146 | 119 | -2.974 | |
| Financieel resultaat (- = tekort en + = overschot) | 8.871 | -865 | 446 | -2.248 | -4.118 | -4.205 | |
Programma 1 | Wonen
Terug naar navigatie - 01 | Overzicht van baten en lasten - Programma 1 | Wonen| Programmabudget | Rekening 2025 | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 45.865 | 52.118 | 53.492 | 47.980 | 57.521 | 56.155 | |
| Baten | 31.017 | 30.922 | 49.328 | 26.633 | 34.946 | 36.184 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -14.848 | -21.195 | -4.165 | -21.347 | -22.575 | -19.971 | |
Programma 2 | Samenleven
Terug naar navigatie - 01 | Overzicht van baten en lasten - Programma 2 | Samenleven| Programmabudget | Rekening 2025 | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 71.988 | 72.152 | 75.321 | 74.581 | 73.241 | 74.171 | |
| Baten | 25.057 | 22.995 | 24.210 | 24.716 | 24.784 | 24.852 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -46.931 | -49.157 | -51.111 | -49.864 | -48.457 | -49.319 | |
Programma 3 | Veiligheid
Terug naar navigatie - 01 | Overzicht van baten en lasten - Programma 3 | Veiligheid| Programmabudget | Rekening 2025 | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 4.558 | 4.966 | 5.484 | 5.757 | 5.731 | 5.725 | |
| Baten | 81 | 379 | 79 | 79 | 79 | 79 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -4.477 | -4.587 | -5.405 | -5.678 | -5.652 | -5.646 | |
Programma 4 | Bedrijfsvoering
Terug naar navigatie - 01 | Overzicht van baten en lasten - Programma 4 | Bedrijfsvoering| Programmabudget | Rekening 2025 | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 25.564 | 26.469 | 27.175 | 26.540 | 27.120 | 27.295 | |
| Baten | 1.317 | 1.114 | 1.176 | 1.108 | 700 | 621 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -24.247 | -25.355 | -25.999 | -25.432 | -26.420 | -26.674 | |
Programma 5 | Financiën
Terug naar navigatie - 01 | Overzicht van baten en lasten - Programma 5 | Financiën| Programmabudget | Rekening 2025 | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 1.618 | 1.650 | 1.649 | 1.629 | 1.646 | 1.704 | |
| Baten | 100.082 | 100.317 | 103.757 | 101.557 | 100.512 | 102.082 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 98.465 | 98.667 | 102.108 | 99.928 | 98.866 | 100.378 | |
| Stortingen | 5.911 | 7.558 | 18.145 | 2.038 | 2.262 | 3.393 | |
| Onttrekkingen | 6.821 | 8.319 | 3.162 | 2.184 | 2.381 | 419 | |
| Totaal saldo inzet reserves | 910 | 761 | -14.983 | 146 | 119 | -2.974 | |
| Totaal na inzet van reserves | 99.374 | 99.429 | 87.125 | 100.074 | 98.985 | 97.405 | |
02 | Overzicht overhead, algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting
Dit overzicht bundelt drie belangrijke onderdelen van de gemeentelijke begroting: overhead, algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting. De indeling volgt de landelijke BBV-structuur.
Overhead [0.4]
Hieronder vallen alle kosten die nodig zijn om de organisatie goed te laten functioneren en het primaire proces te ondersteunen. Denk aan personeel, ICT, huisvesting, juridische ondersteuning, planning & control en communicatie. Deze kosten zijn noodzakelijk om de gemeentelijke dienstverlening mogelijk te maken.
Algemene dekkingsmiddelen
Dit zijn de middelen die de gemeente vrij kan inzetten voor haar taken. Ze bestaan uit:
-
Treasury [0.5] – saldo van rente, financiering en dividenden.
-
OZB woningen en niet-woningen [0.61 en 0.62] – een belangrijke bron van algemene inkomsten.
-
Parkeerbelasting [0.63] – opbrengsten uit parkeren.
-
Overige belastingen [0.64] – onder meer roerendezaakbelasting en overige heffingen.
-
Algemene uitkering [0.7] – de grootste inkomstenbron vanuit het gemeentefonds.
-
Overige baten en lasten [0.8] – waaronder de post onvoorzien en diverse stelposten.
Vennootschapsbelasting [0.9]
Dit betreft de belasting die de gemeente moet afdragen over activiteiten die als onderneming worden aangemerkt.
Overhead
Terug naar navigatie - 02 | Overzicht overhead, algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting - OverheadOnder overhead vallen alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces. Hieronder vallen:
- Leidinggevenden primair proces (hiërarchisch), die personele verantwoordelijkheden hebben zoals het voeren van functioneringsgesprekken.
- Financiën, toezicht en controle gericht op de eigen organisatie, waaronder planning & control, verantwoording en auditing.
- Mens en organisatie inclusief formatieadvies.
- Inkoop (incl. aanbesteding en contractmanagement).
- Interne en externe communicatie inclusief vormgeving, met uitzondering van klantcommunicatie over specifieke beleidsterreinen zoals belastingen, wijkteams of vergunningen.
- Juridische zaken: juridische medewerkers op een bedrijfsvoeringafdeling of belast met een bedrijfsvoeringstaak.
- Bestuurszaken: ambtelijke ondersteuning en beleidsadvisering van de burgemeester en het college van burgemeester en wethouders.
- Informatievoorziening en automatisering van PIOFACH-systemen, inclusief organisatie-overkoepelende systemen zoals de zaaksystemen, kantoorautomatisering en thuiswerkapplicaties.
- Facilitaire zaken en huisvesting (incl. beveiliging).
- Documentaire informatievoorziening (DIV).
- Managementondersteuning en secretariaten primair proces.
- Leges gemeentearchief.
Meer informatie over bedrijfsvoering is opgenomen in de paragraaf Bedrijfsvoering.
| Programmabudget | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lasten | 21.133 | 21.710 | 21.145 | 21.944 | 22.032 | |
| Baten | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -21.108 | -21.686 | -21.120 | -21.919 | -22.008 | |
Algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting
Terug naar navigatie - 02 | Overzicht overhead, algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting - Algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting- Treasury [XT-05]
- Het treasury-resultaat omvat het saldo van rentekosten, renteopbrengsten en ontvangen dividenden. Deze zijn nader toegelicht in de paragraaf Financiering.
- OZB woningen en niet- woningen [XT-061 en XT-062]
- Gemeenten innen belasting op onroerend goed binnen hun grenzen om hun taken te financieren. Onroerendezaakbelastingen vormen de belangrijkste bron van inkomsten voor gemeenten, gemiddeld negen procent van de totale inkomsten. Een uitleg over onroerendezaakbelastingen is te vinden in de paragraaf Lokale heffingen.
- Parkeerbelastingen [XT-062]
- Zie voor meer informatie de paragraaf Lokale heffingen.
- Belastingen overig [XT-064]
- Hieronder valt onder meer de uitvoering en invordering van overige lokale heffingen en de opbrengst van de roerende zaakbelasting.
- Algemene uitkering [XT-07]
- De ramingen zijn gebaseerd op de meicirculaire gemeentefonds 2026 waarover in juni 2026 een raadsinformatiebrief is uitgebracht.
- Overige baten en lasten [XT-08]
- Hieronder vallen de post onvoorzien, stelpost onderuitputting afschrijvingen en de loonkosten van bovenformatief personeel dat niet meer aan het werk is.
- Vennootschapsbelasting [XT-09]
- Dit betreft de geraamde of definitieve aanslag vennootschapsbelasting die verschuldigd is over de winst uit ondernemingsactiviteiten.
| Programmabudget | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| XT-05 | Treasury | |||||
| Lasten | 114 | 83 | 62 | 79 | 137 | |
| Baten | 98 | 98 | 98 | 123 | 123 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -16 | 15 | 36 | 44 | -14 | |
| XT-061 | OZB woningen | |||||
| Lasten | 784 | 793 | 793 | 793 | 793 | |
| Baten | 8.270 | 8.480 | 8.480 | 8.480 | 8.480 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 7.486 | 7.687 | 7.687 | 7.687 | 7.687 | |
| XT-062 | OZB niet-woningen | |||||
| Baten | 5.660 | 5.800 | 5.800 | 5.800 | 5.800 | |
| XT-063 | Parkeerbelasting | |||||
| Lasten | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Baten | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 7 | 22 | 22 | 22 | 22 | |
| XT-064 | Belastingen overig | |||||
| Lasten | 561 | 560 | 560 | 560 | 560 | |
| Baten | 177 | 187 | 187 | 187 | 187 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -384 | -373 | -373 | -373 | -373 | |
| XT-07 | Algemene uitkering | |||||
| Baten | 86.090 | 89.170 | 86.970 | 85.900 | 87.470 | |
| XT-08 | Overige baten en lasten | |||||
| Lasten | 151 | 188 | 189 | 189 | 189 | |
| XT-09 | Vennootschapsbelasting (VpB) | |||||
| Lasten | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | |
| Totaal algemene dekkingsmiddelen en vennootschapsbelasting | 98.667 | 102.108 | 99.928 | 98.866 | 100.378 | |
03 | Mutaties ten opzichte van de Kadernota 2027
Ten opzichte van de Kadernota 2027 zijn in de programmabegroting 2027 – 2030 de loon- en prijsontwikkelingen, volumewijzigingen en overige autonome bijstellingen verwerkt. Daarnaast zijn de effecten van nieuw beleid en overige mutaties per programma toegevoegd.
Mutaties in programma 1 | Wonen
Terug naar navigatie - 03 | Mutaties ten opzichte van de Kadernota 2027 - Mutaties in programma 1 | Wonen| Programma 1 | Wonen (bedragen x € 1.000) | |||||
| Begroting 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | Raming 2030 | ||
| Saldo Kadernota 2027 | -2.160 | -20.437 | -24.412 | -22.595 | |
| Mutaties: | |||||
| 1. | Binnen de onderdelen wegen, economie, milieu, wonen en bouwen wijzigen de lasten en baten als gevolg van aanpassingen in lonen en prijzen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -1.234 | -998 | -1.077 | -1.074 |
| 2. | De uitvoering van de anterieure overeenkomst De Meijert is bijgesteld. Hierdoor ontstaan in 2027 en 2028 financiële mutaties, die volledig via de reserves zijn verwerkt. | -338 | 304 | 0 | 0 |
| 3. | In 2027 staat de verkoop van het perceel Herenweg 196 en 196A gepland. Door onder meer de kosten voor het opruimen van het terrein valt de netto-opbrengst lager uit. Deze daalt met € 230.000 naar € 320.000. Het nadeel wordt verwerkt via de reserves. | -230 | 0 | 0 | 0 |
| 4. | De toegerekende rente aan investeringen is geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting. | -22 | -379 | -106 | -275 |
| 5. | De ramingen voor de opbrengsten uit omgevingsvergunningen zijn geactualiseerd op basis van het verwachte aantal aanvragen. Dit leidt tot wisselende bijstellingen in het financieel meerjarenperspectief. | 1.310 | 1.680 | 1.180 | 1.180 |
| 6. | De uitvoering van de anterieure overeenkomst Oosterland. Hierdoor ontstaan financiële mutaties, die volledig via de reserves zijn verwerkt. | 138 | 188 | 2.262 | 3.393 |
| 7. | De lokale heffingen, waaronder de toeristenbelasting en forensenbelasting, zijn verhoogd met 2,5% inflatiecorrectie. Met deze aanpassing worden de gestegen kosten opgevangen. | 33 | 33 | 33 | 33 |
| 8. | De afschrijvingskosten voor wegen, bruggen, brugwachtersverblijven en speelvoorzieningen zijn geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting. | 11 | -354 | -228 | -511 |
| Totaal autonome ontwikkelingen | -332 | 474 | 2.064 | 2.746 | |
| 9. | Voor vergunningverlening, toezicht en handhaving van het bestemmingsplan Vinkeveense Plassen ontstaan tijdelijk extra uitvoeringskosten. Deze mutaties zijn volledig via de reserves verwerkt. | -933 | -933 | 0 | 0 |
| 10. |
Bij het behoefteonderzoek voor de woonvisie (B27 | 1.1.1) is sprake van incidentele kosten. De hieruit voortvloeiende mutatie wordt volledig onttrokken aan de reserves.
|
-30 | 0 | 0 | 0 |
| 11. | Voor het beter benutten van de bestaande woningvoorraad (B27 | 1.1.5) is sprake van incidentele kosten. De hieruit voortvloeiende mutatie wordt volledig onttrokken aan de reserves. | -30 | -70 | 0 | 0 |
| 12. |
De periodieke kosten voor het stimuleren van doorstroming naar een passende woning (B27 | 1.1.2) in 2027 en 2030 zijn structureel verwerkt in de meerjarenraming.
|
-10 | 0 | 0 | -15 |
| 13. |
Voor het maken van nieuwe dorpsvisies voor de dorpen als kwaliteitskader voor ruimtelijke ontwikkelingen (B27 | 1.2.1) ontstaan tijdelijke kosten. Deze mutaties zijn volledig via de reserves verwerkt.
|
-70 | -70 | -70 | 0 |
| 14. |
Voor de ontwikkeling van het gebied rond Zandeiland 1 en de parkeerplaats bij de A2 (B27 | 1.3.5) worden incidentele kosten gemaakt. De kosten voor 2027 worden gedekt uit de reserves. De kosten voor 2028 worden ten laste van het begrotingsresultaat gebracht, omdat het bedrag lager is dan de minimale onttrekking van € 25.000 aan reserves.
|
-40 | -15 | 0 | 0 |
| 15. |
Voor de ontwikkeling van Zandeiland 4 en 5 (B27 | 1.3.6) worden incidentele kosten gemaakt. De hieruit voortvloeiende mutatie wordt volledig onttrokken aan de reserves.
|
-50 | 0 | 0 | 0 |
| 16. |
Voor onderzoek naar mogelijkheden tot het vergroten van de aantrekkelijkheid en het gebruik van recreatieve voorzieningen (B27 | 1.4.1) ontstaan incidentele kosten. De hieruit voortvloeiende mutatie wordt volledig onttrokken aan de reserves.
|
-25 | 0 | 0 | 0 |
| 17. |
Voor het locatieonderzoek en de haalbaarheidstoets voor het realiseren van passantensteigers (B27 | 1.4.5) wordt in 2027 rekening gehouden met incidentele kosten.
|
-25 | 0 | 0 | 0 |
| 18. |
De geplande investering in de doorvaart De Heul (B27 | 1.4.7) leidt tot structurele kosten. Deze kosten zijn verwerkt in de meerjarenraming.
|
0 | 0 | -96 | -96 |
| 19. |
Voor onderzoeken naar de mogelijkheden voor veilige en toegankelijke zwemlocaties bij het Abcoudermeer, de Kerkvaart (Mijdrecht) en de Ringvaart (Wilnis) worden incidentele kosten verwacht (B27 | 1.4.4). De hiermee samenhangende budgettaire mutaties worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
-30 | -30 | 0 | 0 |
| 20. |
Voor de afronding van de pilot op Waeterrijck, gericht op het onderzoeken van de mogelijkheden voor transformatie naar wonen (B27 | 1.4.6), worden incidentele kosten verwacht. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
-30 | -75 | 0 | 0 |
| 21. |
Voor het investeren in de kwaliteit van het openbaar groen (B27 | 1.5.4 en B27 | 1.5.5) wordt rekening gehouden met een impuls. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
-250 | 0 | 0 | 0 |
| 22. |
De investering Schoolbrug in Wilnis (B27 | 1.5.8) leidt tot structurele kosten. Deze kosten zijn verwerkt in de meerjarenraming.
|
0 | -11 | -11 | -11 |
| 23. |
Voor een subsidieregeling voor sportaccommodaties die een batterij willen aanschaffen om daarmee het wegvallen van de salderingsregeling voor zonnepanelen op te vangen (B27 | 1.6.2) is een incidenteel budget opgenomen. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
0 | -50 | 0 | 0 |
| 24. |
Het stimuleren van het gebruik van duurzame personen- en vrachtauto’s, onder meer door het mogelijk maken van (snellaad)laadpalen, ook op bedrijventerreinen (B27 | 1.7.2) leidt tot incidentele kosten. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
-50 | 0 | 0 | 0 |
| 25. |
Voor het toekomstgericht inrichten van bedrijventerreinen in Abcoude, Vinkeveen en Mijdrecht (B27 | 1.8.1) worden incidentele kosten gemaakt. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
-50 | -50 | 0 | 0 |
| 26. |
Voor uitbreiding van bedrijventerrein De Bocht (B27 | 1.8.2) zijn er incidentele kosten. De kosten voor 2028 worden gedekt uit de reserves. De kosten voor 2027 worden ten laste van het begrotingsresultaat gebracht, omdat het bedrag lager is dan de minimale onttrekking van € 25.000 aan reserves.
|
-20 | -30 | 0 | 0 |
| 27. |
Om prioriteit te geven aan lokale bedrijven om uit te breiden op onze bedrijventerreinen (B27 | 1.8.3) worden incidentele kosten gemaakt. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
-30 | 0 | 0 | 0 |
| 28. |
Voor onderzoek naar het draagvlak voor de ontwikkeling van een Techvalley met ondernemers en TechNet Amstel & Venen (B27 | 1.8.6) worden incidentele kosten gemaakt. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves.
|
0 | -50 | -50 | 0 |
| Totaal nieuw beleid | -1.673 | -1.384 | -227 | -122 | |
| Begroting 2027 - 2030 | -4.165 | -21.347 | -22.575 | -19.971 | |
Mutaties in programma 2 | Samenleven
Terug naar navigatie - 03 | Mutaties ten opzichte van de Kadernota 2027 - Mutaties in programma 2 | Samenleven| Programma 2 | Samenleven (bedragen x € 1.000 en += voordeel en - = nadeel) | |||||
| Begroting 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | Raming 2030 | ||
| Saldo Kadernota 2027 | -49.222 | -49.616 | -50.816 | -50.921 | |
| Mutaties: | |||||
| 1. | Binnen het onderdeel WMO & jeugdzorg wijzigen de lasten en baten als gevolg van aanpassingen in lonen en prijzen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -960 | -960 | -760 | -760 |
| 2. |
De kostenontwikkeling van de nieuwe gemeenschappelijke regeling Sociaal Domein Utrecht West (SDUW) is in de begroting verwerkt op basis van de Raadsinformatiebrief van 9 juni 2026. |
-550 | -450 | -450 | -450 |
| 3. | De invoering van inkomens- en vermogensafhankelijke eigen bijdragen in de Wmo is uitgesteld van 1 januari 2027 naar 1 januari 2028. Hierdoor neemt de algemene uitkering in 2027 incidenteel toe met 420.000 euro. Tegelijkertijd dalen de Wmo-opbrengsten uit eigen bijdragen met hetzelfde bedrag. Per saldo is er geen effect op het begrotingsresultaat in 2027. | -420 | 0 | 0 | 0 |
| 4. | Binnen het onderdeel inkomensregelingen en arbeidsparticipatie wijzigen de lasten en baten als gevolg van aanpassingen in lonen en prijzen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -193 | -193 | -193 | -193 |
| 5. | Omdat de uitvoering van de energiebesparende maatregelen voor het Veenweidebad deels doorschuift naar 2027 en 2028, wordt in de begroting rekening gehouden met een aanvullende bijdrage. Dit sluit aan bij het raadsbesluit van 11 december 2025 over Energiebesparende maatregelen en onderhoud Veenweidebad, waarin deze investeringen zijn vastgelegd. | -40 | -40 | 0 | 0 |
| 6. | Binnen het onderdeel onderwijs wijzigen de lasten en baten als gevolg van lonen en prijzen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -104 | -104 | -104 | -104 |
| 7. | De toegerekende rente aan investeringen is geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting. | -53 | 80 | 220 | -78 |
| 8. | De kosten van bibliotheken en voor kunst en cultuur zijn door lonen en prijzen gestegen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -34 | -34 | -34 | -34 |
| 9. | De afschrijvingskosten voor onderwijshuisvesting en sportaccommodaties zijn geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting, | -33 | 264 | 646 | 167 |
| 10. |
Vanaf 2029 voert het Rijk een structurele bezuiniging van € 1 miljard door op het gemeentefonds, terwijl de precieze uitwerking van het toekomstige Wmo-beleid nog niet vaststaat. Voor De Ronde Venen betekent dit dat de algemene uitkering in 2029 met € 1.760.000 daalt en in 2030 met € 1.780.000. Om toch een realistisch en volledig financieel beeld te behouden, wordt deze korting in de begroting verwerkt via een stelpost bij huishoudelijke hulp. Hiermee volgt de gemeente het advies van de VNG, zoals toegelicht in de Raadsinformatiebrief Meicirculaire gemeentefonds 2026 van 30 juni 2026. |
0 | 0 | 1.760 | 1.780 |
| 11. | De lasten voor onderwijshuisvesting vallen € 100.000 lager uit. Dit voordeel ontstaat doordat minder schoolpleinen zijn vergroend dan oorspronkelijk gepland. | 100 | 100 | 100 | 100 |
| 12. | Binnen sociaal domein overig vallen de loonkosten € 47.000 lager uit en vinden beleidsmatige verschuivingen van € 63.000 plaats. Deze bijstellingen zijn structureel en werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | 110 | 110 | 110 | 110 |
| 13. | Binnen het onderdeel sport wijzigen de lasten en baten als gevolg van aanpassingen in lonen, prijzen en de huurvergoedingen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | 18 | 18 | 18 | 18 |
| 14. | Diverse overige mutaties. | -9 | -8 | -9 | -9 |
| Totaal autonome ontwikkelingen | -2.168 | -1.217 | 1.304 | 547 | |
| 15. |
Om het jeugdbeleid (B27 | 2.1.2) structureel te versterken, zijn hiervoor middelen opgenomen in het meerjarenperspectief.
|
0 | -190 | -190 | -190 |
| 16. |
De versterking van de lokale teams (B27 | 2.2.1 en B27 | 2.2.2) brengt structurele kosten met zich mee. Deze zijn verwerkt in het meerjarenperspectief.
|
-150 | -50 | 0 | 0 |
| 17. |
De uitvoering van de Lokale Inclusie Agenda (B27 | 2.3.1) vraagt om een structurele investering. De hieruit voortvloeiende kosten zijn opgenomen in het meerjarenperspectief.
|
-5 | -5 | -5 | -5 |
| 18. |
Voor het opzetten van een proeftuin waarin inwoners uit de bijstand werkervaring opdoen binnen de gemeentelijke buitendienst (B27 | 2.3.2) zijn middelen nodig. De hiermee samenhangende kosten zijn verwerkt in het meerjarenperspectief.
|
-46 | -36 | 0 | 0 |
| 19. |
Voor onderzoek (B27 | 2.3.3) voor de huisvesting van Tumult in Abcoude na 2031 is incidenteel budget opgenomen. De kosten voor 2027 worden ten laste van het begrotingsresultaat gebracht, omdat het bedrag lager is dan de minimale onttrekking van € 25.000 aan reserves.
|
-20 | 0 | 0 | 0 |
|
Totaal nieuw beleid
|
-221 | -281 | -195 | -195 | |
|
20.
|
Vanaf 2028 is in de begroting een structurele stelpost opgenomen voor een besparing op het subsidiejaarplan. De concrete invulling hiervan wordt uitgewerkt en voorgelegd in de Kadernota 2028.
|
0 | 500 | 500 | 500 |
|
21.
|
Het doorvoeren van maatregelen om scherper te bepalen welke taken wel of niet tot de gemeentelijke verantwoordelijkheid behoren, leidt tot een beperkter beroep op de Jeugdzorg en de Wmo. Hiermee wordt gestuurd op een doelmatige inzet van ondersteuning en zorg.
|
500 | 750 | 750 | 750 |
|
Totaal overige ontwikkelingen
|
500 | 1.250 | 1.250 | 1.250 | |
| Begroting 2027 - 2030 | -51.111 | -49.864 | -48.457 | -49.319 | |
Mutaties in programma 3 | Veiligheid
Terug naar navigatie - 03 | Mutaties ten opzichte van de Kadernota 2027 - Mutaties in programma 3 | Veiligheid| Programma 3 | Veiligheid (bedragen x € 1.000 en += voordeel en - = nadeel) | |||||
| Begroting 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | Raming 2030 | ||
| Saldo Kadernota 2027 | -5.124 | -5.141 | -5.146 | -5.165 | |
| Mutaties: | |||||
| 1. | Binnen het onderdeel veiligheid wijzigen de lasten en baten als gevolg van aanpassingen in lonen en prijzen. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -253 | -253 | -253 | -253 |
| 2. | De toegerekende rente aan investeringen is geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting, | -20 | -18 | -12 | -10 |
| 3. | De afschrijvingskosten voor brandweerkazernes zijn geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting, | -17 | -17 | -17 | -18 |
| 4. | De kostenontwikkeling van de gemeenschappelijke regeling Veiligheidsregio Utrecht (VRU) is verwerkt in de begroting conform het raadsbesluit van 2 juli 2026. | 63 | -19 | -19 | -20 |
| 5. | Diverse overige mutaties. | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Totaal autonome ontwikkelingen | -226 | -307 | -301 | -301 | |
| 6. |
Om de handhavingscapaciteit te vergroten, wordt het aantal boa's vanaf 2028 uitgebreid van 4 naar 6 fte (B27 | 3.1.2). De bijbehorende structurele kosten zijn verwerkt in het financieel meerjarenperspectief.
|
0 | -150 | -150 | -150 |
| 7. |
De gemeente neemt maatregelen om de veiligheid van vrouwen in de privésfeer en de openbare ruimte te verbeteren (B27 | 3.1.3). De bijbehorende structurele kosten zijn opgenomen in het financieel meerjarenperspectief.
|
-30 | -30 | -30 | -30 |
| 8. | De wees- en wrakboten worden opgeruimd (B27 | 3.1.4) waardoor incidentele kosten worden gemaakt. Deze kosten worden volledig gedekt door een onttrekking aan de reserves. | -25 | -50 | -25 | 0 |
| Totaal nieuw beleid | -55 | -230 | -205 | -180 | |
| Begroting 2027 - 2030 | -5.405 | -5.678 | -5.652 | -5.646 | |
Mutaties in programma 4 | Bedrijfsvoering
Terug naar navigatie - 03 | Mutaties ten opzichte van de Kadernota 2027 - Mutaties in programma 4 | Bedrijfsvoering| Programma 4 | Bedrijfsvoering (bedragen x € 1.000 en += voordeel en - = nadeel) | |||||
| Begroting 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | Raming 2030 | ||
| Saldo Kadernota 2027 | -25.238 | -25.546 | -25.827 | -25.855 | |
| Mutaties: | |||||
| 1. | Binnen het onderdeel overhead wijzigen de lasten en baten als gevolg van aanpassingen in lonen, prijzen en omvang van de organisatie. Deze ontwikkelingen werken door in alle jaren van de meerjarenbegroting. | -805 | -805 | -669 | -669 |
| 2. | Binnen het onderdeel Burgerzaken veranderen de lasten en baten door ontwikkelingen in lonen, prijzen en het aantal af te geven rijbewijzen. | -81 | -83 | -61 | -74 |
| 3. | De kosten van het bestuur – zowel voor de gemeenteraad als het college van burgemeester en wethouders – nemen toe. | -19 | -19 | -19 | -19 |
| 4. | De toegerekende rente aan investeringen is geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting. | -18 | -20 | -20 | -25 |
| 5. | De kosten van verkiezingen zijn voor de jaren 2027 - 2028 bijgesteld aan de kostenontwikkelingen. Voor het jaar 2030 is rekening gehouden met de reguliere Tweede Kamerverkiezing en de gemeenteraadsverkiezingen. | -15 | -5 | -10 | -135 |
| 6. | De afschrijvingskosten voor ICT, kantoor- en vergaderruimten zijn geactualiseerd. Deze actualisatie leidt tot mutaties in de begroting, | 72 | 92 | 16 | -45 |
| 7. | De kostenontwikkeling van de gemeenschappelijke regeling Regionaal Archief Noordwest-Utrecht (RANU) is verwerkt in de begroting conform het raadsbesluit van 2 juni 2026. | 5 | 4 | 21 | 1 |
| 8. | Diverse overige mutaties. | 0 | 0 | -1 | -3 |
| Totaal autonome ontwikkelingen | -861 | -836 | -743 | -969 | |
| 9. |
Om digitale innovatie en kunstmatige intelligentie (AI) verder te ontwikkelen en toe te passen, worden structurele kosten gemaakt (B27 | 4.1.3). Deze kosten zijn meegenomen in het financieel meerjarenperspectief.
|
-150 | -50 | -50 | -50 |
| 10. |
Voor het nieuwe gemeentehuis is vanaf 2029 een structurele budgetreservering opgenomen in het financieel meerjarenperspectief (B27 | 4.2.2).
|
0 | 0 | -800 | -800 |
| Totaal nieuw beleid | -150 | -50 | -850 | -850 | |
| 11. | In 2027 is een taakstellende besparing van € 250.000 opgenomen binnen de bedrijfsvoering en personeelslasten. Vanaf 2028 loopt deze op naar een structurele besparing van € 1.000.000. | 250 | 1.000 | 1.000 | 1.000 |
| Totaal overige ontwikkelingen | 250 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | |
| Begroting 2027 - 2030 | -25.999 | -25.432 | -26.420 | -26.674 | |
Mutatie in programma 5 | Financiën
Terug naar navigatie - 03 | Mutaties ten opzichte van de Kadernota 2027 - Mutatie in programma 5 | Financiën| Programma 5 | Financiën (bedragen x € 1.000 en + = voordeel en - = nadeel) | |||||
| Begroting 2027 | Raming 2028 | Raming 2029 | Raming 2030 | ||
| Saldo Kadernota 2027 | 81.986 | 96.947 | 101.477 | 101.710 | |
| Mutaties: | |||||
| 1. | Aanpassing rijksbijdragen algemene uitkering volgens de meicirculaire gemeentefonds 2026. (raadsinformatiebrief 30 juni 2026) | 2.610 | 1.830 | -830 | -1.310 |
| 2. | De lokale heffingen, waaronder de onroerendezaakbelastingen, zijn verhoogd met 2,5% inflatiecorrectie. Met deze aanpassing worden de gestegen kosten opgevangen. | 360 | 360 | 360 | 360 |
| 3. |
In de begroting wordt een stelpost opgenomen voor onderuitputting op afschrijvingen. Deze stelpost is bedoeld om rekening te houden met het feit dat investeringen in de praktijk vaak later worden gerealiseerd dan oorspronkelijk gepland. Daardoor vallen de bijbehorende afschrijvingslasten in het eerste jaar lager uit dan begroot. Vanaf 2027 wordt deze stelpost verhoogd met € 100.000, zodat de totale stelpost uitkomt op € 200.000. Hiermee wordt een realistischer beeld gegeven van de verwachte afschrijvingslasten en wordt voorkomen dat het begrotingssaldo onnodig onder druk komt te staan. |
100 | 100 | 100 | 100 |
| 4. | De rentelasten en -opbrengsten wijzigen mee met de geldstromen binnen de begroting, zoals investeringen en het begrotingsresultaat. Hierdoor zijn deze posten niet vast, maar afhankelijk van de financiële ontwikkelingen gedurende het jaar. | -20 | -71 | 2 | -55 |
| 5. | Diverse overige mutaties. | -9 | -8 | -7 | -7 |
| Totaal autonome ontwikkelingen | 3.041 | 2.211 | -375 | -912 | |
| 6. | Reserves | Uitvoering bestemmingsplan Vinkeveense Plassen (B27 | 1.3.1) | 933 | 933 | 0 | 0 |
| 7. | Reserves | Sloop en verkoop Herenweg 196 en 196A | 230 | 0 | 0 | 0 |
| 8. | Reserves | Anterieure overeenkomst Oosterland | -138 | -188 | -2.262 | -3.393 |
| 9. | Reserves | Anterieure overeenkomst De Meijert | 338 | -304 | 0 | 0 |
| 10. | Reserves | Behoefteonderzoek woonvisie (B27 | 1.1.1) | 30 | 0 | 0 | 0 |
| 11. | Reserves | Beter benutten bestaande woningvoorraad (B27 | 1.1.5) | 30 | 70 | 0 | 0 |
| 12. | Reserves | Nieuwe dorpsvisies (B27 |1.2.1) | 70 | 70 | 70 | 0 |
| 13. | Reserves | Ontwikkeling Zandeiland 1 (B27 | 1.3.5) | 40 | 0 | 0 | 0 |
| 14. | Reserves | Ontwikkeling Zandeiland 4 en 5 (B27 | 1.3.6) | 50 | 0 | 0 | 0 |
| 15. | Reserves | Vergroten gebruik recreatieve voorzieningen (B27 | 1.4.1) | 25 | 0 | 0 | 0 |
| 16. | Reserves | Passantensteigers (B27 | 1.4.5) | 25 | 0 | 0 | 0 |
| 17. | Reserves | Toegankelijke zwemlocaties (B27 | 1.4.4) | 30 | 30 | 0 | 0 |
| 18. | Reserves | Afronden pilot Waeterwijck (B27 | 1.4.6) | 30 | 75 | 0 | 0 |
| 19. | Reserves | Batterij sportaccommodaties (B27 | 1.6.2) | 0 | 50 | 0 | 0 |
| 20. | Reserves | Stimuleren gebruik duurzame personen- en vrachtauto's (B27 | 1.7.2) | 50 | 0 | 0 | 0 |
| 21. | Reserves | Toekomst gericht maken van bedrijventerreinen (B27 | 1.8.1) | 50 | 50 | 0 | 0 |
| 22. | Reserves | Uitbreiding bedrijventerrein De Bocht (B27 | 1.8.2) | 0 | 30 | 0 | 0 |
| 23. | Reserves | Uitbreiding lokale bedrijven op bedrijventerreinen (B27 | 1.8.3) | 30 | 0 | 0 | 0 |
| 24. | Reserves | Ontwikkeling naar Techvalley (B27 | 1.8.6) | 0 | 50 | 50 | 0 |
| 25. | Reserves | Impuls openbaar groen (B27 | 1.5.4 en 1.5.5) | 250 | 0 | 0 | 0 |
| 26. | Reserves | Opruimen wees- en wrakboten (B27 | 3.1.4) | 25 | 50 | 25 | 0 |
| Totaal mutaties reserves | 2.098 | 916 | -2.117 | -3.393 | |
| Begroting 2027 - 2030 | 87.125 | 100.074 | 98.985 | 97.405 | |
04 | Overzicht incidentele baten en lasten die verrekend zijn met de reserves
Een helder onderscheid tussen structurele en incidentele posten geeft beter inzicht in de financiële positie. Het maakt duidelijk welke baten en lasten jaarlijks terugkeren en welke eenmalig of tijdelijk van aard zijn.
Structurele posten zijn terugkerende baten en lasten die onderdeel vormen van de reguliere bedrijfsvoering. Omdat deze posten jaarlijks terugkomen, zijn ze goed voorspelbaar en vormen zij de basis van het structurele begrotingskader. Voorbeelden zijn:
- Salarissen van medewerkers;
- Onderhoud van wegen, bruggen en andere infrastructuur;
- Reguliere exploitatiekosten.
Incidentele posten zijn baten en lasten die eenmalig of tijdelijk voorkomen. Ze hangen vaak samen met specifieke projecten, investeringen of bijzondere gebeurtenissen en maken geen onderdeel uit van de reguliere bedrijfsvoering. Voorbeelden zijn:
- Opbrengsten uit grondexploitaties;
- Verkoop van gemeentelijk vastgoed;
- Eenmalige subsidies voor specifieke projecten;
- Kosten van evenementen die niet jaarlijks plaatsvinden.
In dit onderdeel is een overzicht opgenomen van alle incidentele baten en lasten vanaf € 25.000. Omdat deze posten worden verrekend met de reserves, zijn zij tevens opgenomen in onderdeel 06: Totaaloverzicht reserves.
Overzicht incidentele baten en lasten
Terug naar navigatie - 04 | Overzicht incidentele baten en lasten die verrekend zijn met de reserves - Overzicht incidentele baten en lasten| Overzicht incidentele baten (+) en lasten (-) voor de jaren 2027 - 2030 (bedragen x € 1.000) |
|||||
| Nr. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| 1. | Ruimtelijk kader Argon-locatie | 8.628 | 0 | 0 | 0 |
| 2. | Hofland | 4.367 | -83 | -817 | 0 |
| 3. | Bijdragen vereveningsfonds woningbouw | 1.512 | 600 | 0 | 0 |
| 4. | Anterieure overeenkomst Oosterland | 1.081 | 1.131 | 2.262 | 3.393 |
| 5. | Seniorenhof De trekvogel | 1.011 | 0 | 0 | 0 |
| 6. | Ruimtelijk Kader CSW-Jumbo | 823 | 0 | 0 | 0 |
| 7. | Asbestinventarisatie, ontruimen, sloop en verkoop Herenweg 196 en 196A | 320 | 0 | 0 | 0 |
| 8. | Maatregelenpakket project Toekomst N201 | 0 | 0 | -1.000 | 0 |
| 9. | Verdere uitbreiding van het bedrijventerrein (B27| 1.8.2) | 0 | -30 | 0 | 0 |
| 10. | Onderzoek en opzetten van een Techvalley met ondernemers en TechNet Amstel & Venen (B27 | 1.8.6) | 0 | -50 | 0 | 0 |
| 11. | Batterij voor sportverenigingen (B27 | 1.6.2) | 0 | -50 | 0 | 0 |
| 12. | Uitvoering Vinkeveense Plassen (B27 | 1.3.1 en B27 | 1.3.2) | -933 | -933 | 0 | 0 |
| 13. | Anterieure overeenkomst De Meijert | -572 | 33 | 0 | 0 |
| 14. | Impuls openbaar groen (B27 | 1.5.4 en 1.5.5) | -250 | 0 | 0 | 0 |
| 15. | Opstellen nieuwe dorpsvisies (B27 | 1.2.1) | -70 | -70 | -70 | 0 |
| 16. | Onderzoek en planvoorbereiding openbare ruimte | -50 | 0 | 0 | 0 |
| 17. | Onderzoek 3e aansluiting N201 | -50 | 0 | 0 | 0 |
| 18. | Inrichten bedrijventerreinen (B27 | 1.8.1) | -50 | -50 | 0 | 0 |
| 19. | Ontwikkelen Zandeiland 4 en 5 (B27 | 1.3.6) | -50 | 0 | 0 | 0 |
| 20. | Ontwikkelen gebied Zandeiland 1 (B27 |1.3.5) | -40 | 0 | 0 | 0 |
| 21. | Waar mogelijk geven we prioriteit aan lokale bedrijven om uit te breiden op onze bedrijventerreinen (B27| 1.8.3) | -30 | 0 | 0 | 0 |
| 22. | Onderzoek zwemlocaties (B27 | 1.4.4) | -30 | -30 | 0 | 0 |
| 23. | Behoefteonderzoek woonvisie (B27 | 1.1.1) | -30 | 0 | 0 | 0 |
| 24. | Transformatie overige parken naar wonen (B27 | 1.4.6) | -30 | -75 | 0 | 0 |
| 25. | Beter benutten van de woningvoorraad (B27 | 1.1.5) | -30 | -70 | 0 | 0 |
| 26. | Inventarisatie recreatieve voorzieningen (B27 | 1.4.1) | -25 | 0 | 0 | 0 |
| 27. | Onderzoek en uitvoering passantensteigers (B27 | 1.4.5) | -25 | 0 | 0 | 0 |
| Totaal programma 1 | Wonen | 15.477 | 323 | 325 | 3.393 | |
| 28. | Energiebesparende maatregelen buitensportaccommodaties | -50 | 0 | 0 | 0 |
| Totaal programma 2 | Samenleven | -50 | 0 | 0 | 0 | |
| 29. | Opruimen wees- en wrakboten (B27 | 3.1.4) | -25 | -50 | -25 | 0 |
| Totaal programma 3 | Veiligheid | -25 | -50 | -25 | 0 | |
| Totaal | 15.402 | 273 | 300 | 3.393 | |
| Waarvan verrekend via de algemene reserve | 13.940 | -277 | 300 | 3.393 | |
| Waarvan verrekend via de bestemmingsreserve Energiebesparende maatregelen buitensportaccommodaties | -50 | -50 | 0 | 0 | |
| Waarvan verrekend via de bestemmingsreserve Woningbouw | 1.512 | 600 | 0 | 0 | |
05 | Overzicht structurele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves
Voor een goed inzicht in de financiële positie van de gemeente is het belangrijk onderscheid te maken tussen structurele en incidentele baten en lasten.
Structurele lasten zijn kosten die ieder jaar terugkomen en daarom jaarlijks in de begroting moeten worden opgenomen. Voorbeelden hiervan zijn:
- onderhoud van infrastructuur zoals wegen, bruggen en openbare verlichting;
- personeelskosten;
- huisvesting;
- bijstandsuitkeringen, jeugdzorg en ouderenzorg.
In het verleden heeft de raad bij een aantal investeringen besloten om een deel van de jaarlijkse afschrijvingskosten te dekken uit een bestemmingsreserve. Dit geldt onder andere voor het Veenweidebad, het Piet Mondriaangebouw en de gemeentewerf in Abcoude.
Daarnaast heeft de raad in 2020 besloten om de financiële gevolgen van de verkorting van de afschrijvingstermijn voor onderwijshuisvesting (van 60 naar 40 jaar) op te vangen via de bestemmingsreserve Schoolgebouwen.
Hierdoor wordt jaarlijks een bedrag uit deze reserves onttrokken om een deel van de structurele lasten te financieren. Deze onttrekkingen zijn onderdeel van de structurele dekking en lopen door totdat de betreffende reserve is uitgeput. De mutaties zijn ook opgenomen in onderdeel 6 Stand en verloop van reserves van de financiële begroting.
Overzicht structurele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves
Terug naar navigatie - 05 | Overzicht structurele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves - Overzicht structurele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves| Structurele toevoegingen (+) en onttrekkingen (-) aan de reserves (bedragen x € 1.000) |
|||||
| Nr. | Omschrijving | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| 1. | Diverse afschrijvingslasten | -72 | -72 | -72 | -72 |
| 2. | Veenweidebad | -167 | -167 | -167 | -167 |
| 3. | Piet Mondriaangebouw | -37 | -37 | -37 | -37 |
| 4. | Gemeentewerf in Abcoude | -37 | -37 | -37 | -37 |
| 5. | Schoolgebouwen | -106 | -106 | -106 | -106 |
| Totaal | -419 | -419 | -419 | -419 | |
06 | De stand en het verloop van reserves
Landelijke en lokale kaders over reserves
Terug naar navigatie - 06 | De stand en het verloop van reserves - Landelijke en lokale kaders over reservesHet eigen vermogen van de gemeente bestaat uit de algemene reserve, de bestemmingsreserves en het resultaat uit het overzicht van baten en lasten.
Reserves zijn onderdelen van het eigen vermogen die door de gemeente zijn afgezonderd voor een bepaald doel of om financiële ruimte te behouden. Het vormen van reserves kan worden gezien als een vorm van sparen. Reserves worden onder meer ingezet:
- om toekomstige investeringen mogelijk te maken;
- om financiële tegenvallers op te vangen;
- om risico’s af te dekken;
- om incidentele of onvoorziene uitgaven te bekostigen.
Volgens het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV, artikel 43) worden reserves onderscheiden in: de algemene reserve; en de bestemmingsreserves.
De gemeenteraad heeft in september 2024 de Nota Reserves en Voorzieningen vastgesteld. De in deze nota opgenomen uitgangspunten zijn samengevat in onderstaand overzicht.
Stand en verloopoverzicht eigen vermogen
Terug naar navigatie - 06 | De stand en het verloop van reserves - Stand en verloopoverzicht eigen vermogen| Ontwikkeling eigen vermogen per 31 december 2026 - 2030 (bedragen x € 1.000) | |||||
| 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | |
| Algemene reserve | 25.895 | 39.117 | 39.286 | 37.338 | 36.563 |
| Bestemmingsreserves | 8.313 | 9.356 | 9.486 | 9.066 | 8.647 |
| Rekening- en begrotingsresultaat | -718 | 446 | -2.248 | -4.118 | -4.205 |
| Totaal | 33.490 | 48.919 | 46.524 | 42.286 | 41.006 |
A. Algemene reserve
Terug naar navigatie - 06 | De stand en het verloop van reserves - A. Algemene reserve- De algemene reserve is een buffer voor de instandhouding van de weerstandscapaciteit en voor het opvangen van incidentele kosten.
- De algemene reserve wordt gevoed door rekeningresultaten en grondverkopen.
- De ondergrens van de reserve is € 11 miljoen voor het opvangen van risico's.
In het verloopoverzicht wordt de ontwikkeling van de algemene reserve weergegeven. Let op: de begrotingsresultaten voor de jaren 2026 tot en met 2030 zijn nog niet definitief en kunnen nog wijzigen.
| Ontwikkeling algemene reserve 2026 - 2030 (bedragen x € 1.000) | |||||
| 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | |
| Stand per 1 januari | 13.886 | 25.895 | 39.117 | 39.286 | 37.338 |
| Te bestemmen rekening- en begrotingsresultaat (jaar -1) | 8.871 | -718 | 446 | -2.248 | -4.118 |
| Structurele mutaties | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Incidentele mutaties | 3.138 | 13.940 | -277 | 300 | 3.343 |
| Verschuiving tussen reserves (onderweg: nieuwbouw gemeentehuis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Stand per 31 december | 25.895 | 39.117 | 39.286 | 37.338 | 36.563 |
B. Verloopoverzicht van bestemmingsreserves
Terug naar navigatie - 06 | De stand en het verloop van reserves - B. Verloopoverzicht van bestemmingsreserves| Verloopoverzicht bestemmingsreserve 2026 - 2030 (bedragen x € 1.000) | |||||
| 1. Schoolgebouwen | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 1.629 | 1.523 | 1.417 | 1.311 | 1.205 |
| Structurele mutaties | -106 | -106 | -106 | -106 | -106 |
| Stand per 31 december | 1.523 | 1.417 | 1.311 | 1.205 | 1.099 |
| 2. Diverse afschrijvingslasten | |||||
| Stand per 1 januari | 1.144 | 1.072 | 1.000 | 928 | 856 |
| Structurele mutaties | -72 | -72 | -72 | -72 | -72 |
| Stand per 31 december | 1.072 | 1.000 | 928 | 856 | 784 |
| 3. Veenweidebad | |||||
| Stand per 1 januari | 4.025 | 3.858 | 3.691 | 3.524 | 3.357 |
| Structurele mutaties | -167 | -167 | -167 | -167 | -167 |
| Stand per 31 december | 3.858 | 3.691 | 3.524 | 3.357 | 3.190 |
| 4. Piet Mondriaangebouw | |||||
| Stand per 1 januari | 286 | 249 | 212 | 175 | 138 |
| Structurele mutaties | -37 | -37 | -37 | -37 | -37 |
| Stand per 31 december | 249 | 212 | 175 | 138 | 101 |
| 5. Gemeentewerf Abcoude | |||||
| Stand per 1 januari | 743 | 706 | 669 | 632 | 595 |
| Structurele mutaties | -37 | -37 | -37 | -37 | -37 |
| Stand per 31 december | 706 | 669 | 632 | 595 | 558 |
| 6. Woningbouw | |||||
| Stand per 1 januari | 0 | 0 | 1.512 | 2.112 | 2.112 |
| Incidentele mutaties | 0 | 1.512 | 600 | 0 | 0 |
| Stand per 31 december | 0 | 1.512 | 2.112 | 2.112 | 2.112 |
| 7. Energiebesparende maatregelen buitensportaccommodaties | |||||
| Stand per 1 januari | 955 | 905 | 855 | 805 | 805 |
| Incidentele mutaties | -50 | -50 | -50 | 0 | 0 |
| Stand per 31 december | 905 | 855 | 805 | 805 | 805 |
Toelichting op de bestemmingsreserves
Terug naar navigatie - 06 | De stand en het verloop van reserves - Toelichting op de bestemmingsreserves| 1. Bestemmingsreserve schoolgebouwen | |
| Doelstelling | Het bekostigen van een deel van de afschrijvingslasten van schoolgebouwen vanwege aanpassing van de afschrijvingstermijn van 60 naar 40 jaar. |
| Looptijd | De einddatum van deze reserve is 2044. |
| Gewenste omvang | De omvang van deze reserve is voldoende om het afgesproken deel van afschrijvingskosten op te vangen. |
| 2. Bestemmingsreserve diverse afschrijvingslasten | |
| Doelstelling |
Diverse investeringen worden deels bekostigd door het inzetten van deze reserve. Het betreft:
|
| Looptijd | De einddatum van deze reserve is 2046. |
| Gewenste omvang | De omvang van deze reserve is voldoende om afschrijvingskosten van diverse al uitgevoerde investeringen op te vangen. |
| 3. Bestemmingsreserve Veenweidebad | |
| Doelstelling | Een deel van de huisvestingskosten te bekostigen van het Veenweidebad. |
| Looptijd | De einddatum van deze reserve is 2049. |
| Gewenste omvang | De omvang van deze reserve is voldoende om een deel van de huisvestingskosten van dit zwembad op te vangen. |
| 4. Bestemmingsreserve Piet Mondriaangebouw | |
| Doelstelling | Een deel van de huisvestingskosten te bekostigen van het Piet Mondriaangebouw. |
| Looptijd | De einddatum van deze reserve is 2033. |
| Gewenste omvang | De omvang van deze reserve is voldoende om een deel van de huisvestingskosten op te vangen. |
| 5. Bestemmingsreserve gemeentewerf in Abcoude | |
| Doelstelling | Een deel van de huisvestingskosten te bekostigen van de gemeentewerf in Abcoude. |
| Looptijd | De einddatum van deze reserve is 2045. |
| Gewenste omvang | De omvang van deze reserve is voldoende om een deel van de huisvestingskosten op te vangen. |
| 6. Bestemmingsreserve woningbouw | |
| Doelstelling | In maart 2022 heeft de raad ingestemd met het instellen van een bestemmingsreserve woningbouw. Deze reserve kan uitsluitend gebruikt worden voor de realisatie van sociale huurwoningen in De Ronde Venen. Het geld in het vereveningsfonds bestaat uit afdrachten ter compensatie van niet gerealiseerde sociale huurwoningen in woningbouwprojecten |
| Looptijd | De verwachte einddatum is 2032. |
| Gewenste omvang | Afhankelijk van de ontvangen afdrachten. |
| 7. Energiebesparende maatregelen buitensportverenigingen | |
| Doelstelling | Het treffen van energiebesparende maatregelen die een structurele bijdrage leveren aan het omlaag brengen van het energieverbruik en energiekosten bij buitensportverenigingen en daarmee de toekomst van onze buitensportverenigingen veiligstellen. |
| Looptijd | De verwachte einddatum is 2027. |
| Gewenste omvang | Ten laste van deze bestemmingsreserve wordt door de gemeente aan verenigingen een bijdrage verstrekt tot een maximum van € 80.000 per vereniging als de aanvraag voldoet aan de landelijke subsidieregeling Stimulering bouw en onderhoud sportaccommodaties (BOSA). |
C. Financieel resultaat
Terug naar navigatie - 06 | De stand en het verloop van reserves - C. Financieel resultaat07 | De stand en het verloop van voorzieningen
Landelijke en lokale kaders over voorzieningen
Terug naar navigatie - 07 | De stand en het verloop van voorzieningen - Landelijke en lokale kaders over voorzieningen
Het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) bepaalt in artikel 44 dat voorzieningen kunnen worden gevormd voor:
- verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is, maar redelijkerwijs kan worden geschat;
- bestaande risico’s die naar verwachting leiden tot verplichtingen of verliezen, waarvan de omvang redelijkerwijs is te schatten;
- kosten die in toekomstige jaren worden gemaakt, wanneer deze mede hun oorsprong vinden in het huidige of een eerder begrotingsjaar en de voorziening bedoeld is om de lasten gelijkmatig over meerdere jaren te verdelen.
Overige uitgangspunten:
- Tot de voorzieningen behoren ook van derden ontvangen middelen die verplicht aan een specifiek doel moeten worden besteed, zoals opbrengsten uit de rioolheffing en afvalstoffenheffing.
- Een voorziening moet naar beste schatting voldoende zijn om de betreffende verplichting of het risico af te dekken. De omvang mag daarom niet groter of kleiner zijn dan noodzakelijk. Een voorziening mag geen negatief saldo hebben.
- De omvang van de voorzieningen wordt zichtbaar gemaakt op de balans. Hierop gelden twee uitzonderingen:
- de voorziening dubieuze debiteuren;
- de voorziening verlieslatende grondexploitaties.
Deze voorzieningen worden als correctiepost in mindering gebracht op de betreffende balanspost.
Verloopoverzicht van de voorzieningen
Terug naar navigatie - 07 | De stand en het verloop van voorzieningen - Verloopoverzicht van de voorzieningen| Verloopoverzicht voorzieningen 2026 - 2030 (bedragen x € 1.000) | ||||||
| 1. | Bijdrage akoestische maatregelen Stationslocatie Mijdrecht | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | |
| Toevoegingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Bestedingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | |
| 2. | Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers (APPA) | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 3.163 | 3.481 | 0 | 0 | 0 | |
| Toevoegingen | 318 | 318 | 0 | 0 | 0 | |
| Bestedingen | 0 | -3.799 | 0 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 3.481 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| 3. | Verlofsparen | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 1.754 | 2.004 | 2.254 | 2.504 | 2.754 | |
| Toevoegingen | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | |
| Bestedingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 2.004 | 2.254 | 2.504 | 2.754 | 3.004 | |
| 4. | Gemeentelijke gebouwen | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 2.341 | 1.996 | 2.135 | 2.242 | 1.548 | |
| Toevoegingen | 331 | 331 | 331 | 331 | 331 | |
| Bestedingen | -676 | -192 | -224 | -1.025 | -195 | |
| Stand per 31 december | 1.996 | 2.135 | 2.242 | 1.548 | 1.684 | |
| 5. | Begraafplaatsen | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 144 | 167 | 166 | 201 | 236 | |
| Toevoegingen | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | |
| Bestedingen | -12 | -36 | 0 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 167 | 166 | 201 | 236 | 271 | |
| 6. | Afvalstoffenheffing | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 1.701 | 1.391 | 760 | 625 | 637 | |
| Toevoegingen | 0 | 0 | 0 | 12 | 128 | |
| Bestedingen | -310 | -631 | -135 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 1.391 | 760 | 625 | 637 | 765 | |
| 7. | Riool- en waterzorgheffing | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 600 | 729 | 870 | 986 | 1.006 | |
| Toevoegingen | 129 | 141 | 116 | 20 | 48 | |
| Bestedingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 729 | 870 | 986 | 1.006 | 1.054 | |
| 8. | Wonen | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 |
| Stand per 1 januari | 121 | 114 | 114 | 114 | 114 | |
| Toevoegingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Bestedingen | -7 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Stand per 31 december | 114 | 114 | 114 | 114 | 114 | |
Toelichting per voorziening
Terug naar navigatie - 07 | De stand en het verloop van voorzieningen - Toelichting per voorziening08 | Totaaloverzicht meerjareninvesteringsprogramma 2027 - 2030
Landelijke en lokale kaders over investeringen
Terug naar navigatie - 08 | Totaaloverzicht meerjareninvesteringsprogramma 2027 - 2030 - Landelijke en lokale kaders over investeringen- Onder investeringen wordt verstaan het vastleggen van vermogen in objecten waarvan het nut zich over meerdere jaren uitstrekt. De investeringen worden op de balans verantwoord. De lasten voortvloeiende uit de investeringen, zoals onderhoud, afschrijvingen, toegerekende rente, verzekeringen, behoren tot de jaarlijkse exploitatielasten.
- Bij een bestaand actief is sprake van een investering als de uitgaven:
- leiden tot een significante kwaliteitsverbetering; en/of
- leiden tot het verlengen van de levensduur; en/of
- aanpassingen betreffen om te voldoen aan wet- en regelgeving (bijvoorbeeld investeringen in een gebouw om te voldoen aan veiligheidsvoorschriften).
- Wanneer uitgaven worden gedaan voor het behoud van de oorspronkelijke kwaliteit en levensduur van een actief, dan is er sprake van onderhoud.
- Activa met een verkrijgingsprijs van minder dan 25.000 euro worden niet geactiveerd. Uitzondering hierop is dat gronden en terreinen altijd worden geactiveerd.
- In 2025 heeft de gemeenteraad de Nota activeren, waarderen en afschrijven vastgesteld.
- De jaarlijkse waardevermindering (afschrijving) start na het jaar van afronden.
- In onderstaande tabel zijn de nieuwe investeringsbudgetten van 2027 tot en met 2030 opgenomen.
- Daarnaast zijn er investeringsbudgetten die in 2025 en de jaren daarvoor beschikbaar zijn gesteld en doorlopen tot in 2026 en verder. Deze reeds toegekende investeringsbudgetten zijn niet opgenomen in de onderstaande tabel.
Meerjareninvesteringsprogramma 2027 - 2030
Terug naar navigatie - 08 | Totaaloverzicht meerjareninvesteringsprogramma 2027 - 2030 - Meerjareninvesteringsprogramma 2027 - 2030| Meerjareninvesteringsprogramma 2027 - 2030 (bedragen x € 1.000) | |||||||||
| Nr. | Onderwerp | Investering | Afschrijvingskosten | Opmerking | |||||
| 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2028 | 2029 | 2030 | |||
| Programma 1 | Wonen | |||||||||
| 1. | Afval | 100 | 170 | 80 | 0 | 0 | 14 | 30 | Onderdeel van tarief afvalstoffenheffing |
| 2. | Bruggen | 1.707 | 1.350 | 555 | 715 | 0 | 78 | 149 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 3. | Riolering | 620 | 400 | 400 | 0 | 0 | 31 | 42 | Onderdeel van tarief riool- en waterzorgheffing |
| 4. | Vastgoed | 57 | 180 | 0 | 0 | 0 | 21 | 27 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 5. | Voertuigen en materialen | 531 | 118 | 514 | 155 | 0 | 57 | 74 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 6. | Wegen | 10.376 | 15.882 | 6.051 | 1.592 | 0 | 183 | 410 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 7. | Speelvoorzieningen | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 12 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| Totaal programma 1 | 13.511 | 18.100 | 7.600 | 2.462 | 0 | 396 | 744 | ||
| Programma 2 | Samenleven | |||||||||
| 8. | Binnensportaccommodaties | 0 | 658 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 9. | Buitensportaccommodaties | 1.559 | 790 | 0 | 0 | 0 | 71 | 150 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 10. | Onderwijshuisvesting | 1.261 | 11.362 | 0 | 0 | 0 | 0 | 293 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| 11. | Vastgoed | 91 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| Totaal programma 2 | 2.911 | 12.810 | 0 | 0 | 0 | 75 | 474 | ||
| Programma 3 | Veiligheid | |||||||||
| 12. | Vastgoed | 0 | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| Totaal programma 3 | 0 | 34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | ||
| Programma 4 | Bedrijfsvoering | |||||||||
| 13. | Automatisering | 335 | 613 | 335 | 460 | 0 | 63 | 201 | Onderdeel van begrotingsresultaat |
| Totaal programma 4 | 335 | 613 | 335 | 460 | 0 | 63 | 201 | ||
| Totaal | 16.757 | 31.557 | 7.935 | 2.922 | 0 | 534 | 1.420 | ||
09 | Verdeling programma's naar landelijke taakvelden
Landelijke kaders voor verdeling programma's naar taakvelden
Terug naar navigatie - 09 | Verdeling programma's naar landelijke taakvelden - Landelijke kaders voor verdeling programma's naar taakveldenVerdeling taakvelden over de 5 programma's
Terug naar navigatie - 09 | Verdeling programma's naar landelijke taakvelden - Verdeling taakvelden over de 5 programma's| Programma 1 | Wonen | |
| 0.3 Beheer overige gebouwen en gronden | 5.5 Cultureel erfgoed |
| 2.1 Verkeer en vervoer | 5.7 Openbaar groen en (openlucht) recreatie |
| 2.2 Parkeren | 7.2 Riolering |
| 2.4 Economische havens en waterwegen | 7.3 Afval |
| 2.5 Openbaar vervoer | 7.4 Milieubeheer |
| 3.1 Economische ontwikkeling | 7.5 Begraafplaatsen en crematoria |
| 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur | 8.1 Ruimte en leefomgeving |
| 3.3 Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen | 8.2 Grondexploitatie (niet-bedrijventerreinen) |
| 3.4 Economische promotie | 8.3 Wonen en bouwen |
| Programma 2 | Samenleven | |
| 4.1 Openbaar basisonderwijs | 6.714 Overige maatwerkarrangementen (Wmo) |
| 4.2 Onderwijshuisvesting | 6.751 Jeugdhulp ambulant lokaal |
| 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken | 6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal |
| 5.1 Sportbeleid en activering | 6.753 Jeugdhulp ambulant lokaal |
| 5.2 Sportaccommodaties | 6.761 jeugdhulp met verblijf lokaal |
| 5.3 Cultuurpresentatie, -productie en -participatie | 6.762 Jeugdhulp met verblijf regionaal |
| 5.4 Musea | 6.763 Jeugdhulp met verblijf landelijk |
| 5.6 Media | 6.791 PGB Wmo |
| 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie | 6.792 PGB Jeugd |
| 6.23 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal | 6.811 Beschermd wonen (Wmo) |
| 6.3 Inkomensregelingen | 6.812 Maatschappelijke- en vrouwenopvang (Wmo) |
| 6.4 WSW en beschut werk | 6.821 Jeugdbescherming |
| 6.5 Arbeidsparticipatie | 6.822 Jeugdreclassering |
| 6.60 Hulpmiddelen en diensten (Wmo) | 6.91 Coördinatie en beleid Wmo |
| 6.711 Huishoudelijke hulp (Wmo) | 6.92 Coördinatie en beleid Jeugd |
| 6.712 Begeleiding (Wmo) | 7.1 Volksgezondheid |
| 6.713 Dagbesteding | |
| Programma 3 | Veiligheid | |
| 1.1 Crisisbeheersing en brandweer | 1.2 Openbare orde en veiligheid |
| Programma 4 | Bedrijfsvoering | |
| 0.1 Bestuur | 0.4 Overhead |
| 0.2 Burgerzaken | |
| Programma 5 | Financiën | |
| 0.5 Treasury | 0.7 Algemene uitkeringen en overige uitkeringen gemeentefonds |
| 0.61 OZB woningen | 0.8 Overige baten en lasten |
| 0.62 OZB niet-woningen | 0.9 Vennootschapsbelasting (VpB) |
| 0.63 Parkeerbelasting | 0.10 Mutaties reserves |
| 0.64 Belastingen overig | 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten |
Taakvelden 2026 - 2030
Terug naar navigatie - 09 | Verdeling programma's naar landelijke taakvelden - Taakvelden 2026 - 2030| Programmabudget | Begroting 2026 na wijziging | Begroting 2027 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2028 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2029 na Kadernota 2027 en mutaties | Raming 2030 na Kadernota 2027 en mutaties | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| XT-01 | Bestuur | |||||
| Lasten | 3.404 | 3.397 | 3.396 | 3.395 | 3.395 | |
| XT-010 | Mutaties reserves | |||||
| Stortingen | 7.558 | 18.145 | 2.038 | 2.262 | 3.393 | |
| Onttrekkingen | 8.319 | 3.162 | 2.184 | 2.381 | 419 | |
| Totaal saldo inzet reserves | 761 | -14.983 | 146 | 119 | -2.974 | |
| XT-011 | Res. v.de rek. van baten lasten | |||||
| Stortingen | 0 | 446 | 0 | 0 | 0 | |
| Onttrekkingen | 865 | 0 | 2.248 | 4.118 | 4.205 | |
| Totaal saldo inzet reserves | 865 | -446 | 2.248 | 4.118 | 4.205 | |
| XT-02 | Burgerzaken | |||||
| Lasten | 1.932 | 2.068 | 1.999 | 1.781 | 1.868 | |
| Baten | 1.089 | 1.151 | 1.083 | 675 | 596 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -843 | -916 | -915 | -1.105 | -1.271 | |
| XT-03 | Beheer overige gebouwen en gronden | |||||
| Lasten | 1.027 | 2.340 | 840 | 1.867 | 851 | |
| Baten | 254 | 1.559 | 250 | 252 | 254 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -772 | -781 | -590 | -1.615 | -598 | |
| XT-04 | Overhead | |||||
| Lasten | 21.133 | 21.710 | 21.145 | 21.944 | 22.032 | |
| Baten | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -21.108 | -21.686 | -21.120 | -21.919 | -22.008 | |
| XT-05 | Treasury | |||||
| Lasten | 114 | 83 | 62 | 79 | 137 | |
| Baten | 98 | 98 | 98 | 123 | 123 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -16 | 15 | 36 | 44 | -14 | |
| XT-061 | OZB woningen | |||||
| Lasten | 784 | 793 | 793 | 793 | 793 | |
| Baten | 8.270 | 8.480 | 8.480 | 8.480 | 8.480 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 7.486 | 7.687 | 7.687 | 7.687 | 7.687 | |
| XT-062 | OZB niet-woningen | |||||
| Baten | 5.660 | 5.800 | 5.800 | 5.800 | 5.800 | |
| XT-063 | Parkeerbelasting | |||||
| Lasten | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Baten | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 7 | 22 | 22 | 22 | 22 | |
| XT-064 | Belastingen overig | |||||
| Lasten | 561 | 560 | 560 | 560 | 560 | |
| Baten | 177 | 187 | 187 | 187 | 187 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -384 | -373 | -373 | -373 | -373 | |
| XT-07 | Algemene uitkering | |||||
| Baten | 86.090 | 89.170 | 86.970 | 85.900 | 87.470 | |
| XT-08 | Overige baten en lasten | |||||
| Lasten | 151 | 188 | 189 | 189 | 189 | |
| XT-09 | Vennootschapsbelasting (VpB) | |||||
| Lasten | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | |
| XT-11 | Crisisbeheersing en brandweer | |||||
| Lasten | 4.138 | 4.397 | 4.495 | 4.494 | 4.513 | |
| Baten | 304 | 4 | 4 | 4 | 4 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -3.834 | -4.393 | -4.491 | -4.490 | -4.509 | |
| XT-12 | Openbare orde en veiligheid | |||||
| Lasten | 828 | 1.087 | 1.262 | 1.237 | 1.212 | |
| Baten | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -752 | -1.012 | -1.187 | -1.162 | -1.137 | |
| XT-21 | Verkeer en vervoer | |||||
| Lasten | 12.768 | 12.524 | 13.776 | 14.178 | 14.573 | |
| Baten | 447 | 496 | 496 | 442 | 442 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -12.322 | -12.027 | -13.279 | -13.735 | -14.131 | |
| XT-22 | Parkeren | |||||
| Lasten | 40 | 53 | 53 | 53 | 53 | |
| XT-24 | Economische havens en waterwegen | |||||
| Lasten | 633 | 661 | 661 | 757 | 757 | |
| XT-25 | Openbaar vervoer | |||||
| Lasten | 285 | 299 | 274 | 274 | 274 | |
| Baten | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -253 | -267 | -242 | -242 | -242 | |
| XT-31 | Economische ontwikkeling | |||||
| Lasten | 314 | 365 | 395 | 315 | 265 | |
| XT-32 | Fysieke bedrijfsinfrastructuur | |||||
| Lasten | 0 | 4.275 | 0 | 8.097 | 8.097 | |
| Baten | 0 | 4.275 | 0 | 8.097 | 8.097 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-33 | Bedr.loket en bedr.regelingen | |||||
| Lasten | 228 | 261 | 261 | 261 | 261 | |
| Baten | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -53 | -86 | -86 | -86 | -86 | |
| XT-34 | Economische promotie | |||||
| Lasten | 107 | 207 | 157 | 127 | 127 | |
| Baten | 1.400 | 1.433 | 1.433 | 1.433 | 1.433 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 1.293 | 1.226 | 1.276 | 1.306 | 1.306 | |
| XT-41 | Openbaar basisonderwijs | |||||
| Lasten | 194 | 159 | 159 | 159 | 159 | |
| XT-42 | Onderwijshuisvesting | |||||
| Lasten | 2.536 | 2.489 | 2.527 | 2.865 | 3.613 | |
| Baten | 154 | 154 | 154 | 154 | 154 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.382 | -2.335 | -2.373 | -2.711 | -3.460 | |
| XT-43 | Onderwijsbeleid en leerlingzaken | |||||
| Lasten | 3.539 | 3.893 | 4.013 | 4.131 | 4.249 | |
| Baten | 750 | 940 | 1.010 | 1.078 | 1.146 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.789 | -2.953 | -3.003 | -3.053 | -3.103 | |
| XT-51 | Sportbeleid en activering | |||||
| Lasten | 411 | 373 | 373 | 373 | 373 | |
| Baten | 247 | 210 | 210 | 210 | 210 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -164 | -163 | -163 | -163 | -163 | |
| XT-52 | Sportaccommodaties | |||||
| Lasten | 3.734 | 3.942 | 4.181 | 4.225 | 4.252 | |
| Baten | 1.242 | 1.281 | 1.277 | 1.277 | 1.277 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.492 | -2.660 | -2.904 | -2.948 | -2.975 | |
| XT-53 | Cultuurpresentatie | |||||
| Lasten | 357 | 364 | 364 | 364 | 364 | |
| Baten | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -352 | -364 | -364 | -364 | -364 | |
| XT-54 | Musea | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-55 | Cultureel erfgoed | |||||
| Lasten | 261 | 298 | 298 | 298 | 298 | |
| Baten | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -254 | -291 | -291 | -291 | -291 | |
| XT-56 | Media | |||||
| Lasten | 1.181 | 1.074 | 1.074 | 1.074 | 1.074 | |
| Baten | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -1.151 | -1.044 | -1.044 | -1.044 | -1.044 | |
| XT-57 | Openbaar groen en recreatie | |||||
| Lasten | 6.858 | 7.034 | 6.809 | 6.875 | 6.939 | |
| Baten | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -6.823 | -7.034 | -6.809 | -6.875 | -6.939 | |
| XT-61 | Samenkracht en burgerparticip. | |||||
| Lasten | 12.449 | 13.452 | 13.194 | 13.310 | 13.317 | |
| Baten | 8.398 | 9.124 | 9.124 | 9.124 | 9.124 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -4.050 | -4.327 | -4.070 | -4.186 | -4.192 | |
| XT-62 | Toegang en eerstelijnsvoorz(tm 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-623 | Toegang en eerstelijnsv. Integraal | |||||
| Lasten | 4.227 | 4.935 | 4.735 | 4.685 | 4.685 | |
| Baten | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -4.202 | -4.935 | -4.735 | -4.685 | -4.685 | |
| XT-63 | Inkomensregelingen | |||||
| Lasten | 11.877 | 12.151 | 12.151 | 12.151 | 12.151 | |
| Baten | 9.470 | 9.672 | 9.672 | 9.672 | 9.672 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.407 | -2.479 | -2.479 | -2.479 | -2.479 | |
| XT-64 | WSW en beschut werk | |||||
| Lasten | 2.473 | 2.538 | 2.528 | 2.518 | 2.518 | |
| Baten | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.333 | -2.398 | -2.388 | -2.378 | -2.378 | |
| XT-65 | Arbeidsparticipatie | |||||
| Lasten | 1.537 | 1.647 | 1.637 | 1.601 | 1.601 | |
| Baten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -1.537 | -1.647 | -1.637 | -1.601 | -1.601 | |
| XT-66 | 6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO) | |||||
| Lasten | 0 | 1.596 | 545 | 0 | 0 | |
| Baten | 0 | 79 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 0 | -1.517 | -545 | 0 | 0 | |
| XT-660 | Hulpmiddelen en diensten (Wmo) | |||||
| Lasten | 1.759 | 117 | 1.168 | 1.713 | 1.713 | |
| Baten | 160 | 81 | 160 | 160 | 160 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -1.599 | -36 | -1.008 | -1.553 | -1.553 | |
| XT-6711 | Huishoudelijk hulp (Wmo) | |||||
| Lasten | 3.000 | 3.150 | 3.200 | 1.490 | 1.520 | |
| Baten | 175 | 100 | 520 | 520 | 520 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.825 | -3.050 | -2.680 | -970 | -1.000 | |
| XT-6712 | Begeleiding (Wmo) | |||||
| Lasten | 2.300 | 2.325 | 2.325 | 2.375 | 2.375 | |
| XT-6713 | Dagbesteding (Wmo) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-6714 | Overige maatwerkarrangementen (Wmo) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-671A | Huishoudelijk hulp (Wmo) (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Baten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-671B | Begeleiding (WMO) (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | -15 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-671C | Dagbesteding (WMO) (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-671D | Overige maatwerkarrang. (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-672A | Jeugdhulp begeleiding (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-672B | Jeugdhulp behandeling (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-672C | Jeugdhulp dagbesteding (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-672D | Jeugdhulp zonder verblijf (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-673A | Pleegzorg (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-673B | Gezinsgericht (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-673C | Jeugdhulp met verblijf (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-674A | Jeugdh. GGZ zonder verblijf(tm 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-674B | Jeugdh crisis/LTA/GGZ-verbl.(tm2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-674C | Gesloten plaatsing (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-6751 | Jeugdhulp ambulant lokaal | |||||
| Lasten | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
| Baten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -40 | -40 | -40 | -40 | -40 | |
| XT-6752 | Jeugdhulp ambulant regionaal | |||||
| Lasten | 9.200 | 9.250 | 8.940 | 8.940 | 8.940 | |
| Baten | 0 | 0 | 420 | 420 | 420 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -9.200 | -9.250 | -8.520 | -8.520 | -8.520 | |
| XT-6753 | Jeugdhulp ambulant landelijk | |||||
| Lasten | 250 | 260 | 260 | 260 | 260 | |
| XT-6761 | Jeugdhulp met verblijf lokaal | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-6762 | Jeugdhulp met verblijf regionaal | |||||
| Lasten | 2.100 | 2.175 | 2.175 | 2.175 | 2.175 | |
| XT-6763 | Jeugdhulp met verblijf landelijk | |||||
| Lasten | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | |
| XT-6791 | PGB Wmo | |||||
| Lasten | 300 | 250 | 250 | 250 | 250 | |
| XT-6792 | PGB Jeugd | |||||
| Lasten | 200 | 250 | 250 | 250 | 250 | |
| XT-6811 | Beschermd wonen | |||||
| Lasten | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | |
| Baten | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-6812 | Maatschappelijke- en vrouwenopvang | |||||
| Lasten | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | |
| Baten | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-681A | Beschermd wonen (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-681B | Maatsch.- en vrouwenopvang(t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-6821 | Jeugdbescherming | |||||
| Lasten | 1.650 | 1.700 | 1.700 | 1.700 | 1.700 | |
| XT-682A | Jeugdbescherming (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-682B | Jeugdreclassering (t/m 2024) | |||||
| Lasten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| XT-691 | Coördinatie en beleid Wmo | |||||
| Lasten | 1.675 | 1.852 | 1.852 | 1.852 | 1.852 | |
| XT-692 | Coördinatie en beleid Jeugd | |||||
| Lasten | 2.105 | 1.944 | 1.944 | 1.744 | 1.744 | |
| XT-71 | Volksgezondheid | |||||
| Lasten | 2.048 | 2.387 | 1.987 | 1.987 | 1.987 | |
| Baten | 1.200 | 1.400 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -848 | -987 | -987 | -987 | -987 | |
| XT-72 | Riolering | |||||
| Lasten | 4.664 | 4.867 | 4.901 | 4.936 | 4.976 | |
| Baten | 6.092 | 6.290 | 6.330 | 6.380 | 6.420 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 1.429 | 1.423 | 1.429 | 1.444 | 1.444 | |
| XT-73 | Afval | |||||
| Lasten | 5.413 | 6.642 | 7.077 | 7.122 | 7.188 | |
| Baten | 7.172 | 8.559 | 9.004 | 9.069 | 9.135 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 1.759 | 1.917 | 1.927 | 1.947 | 1.947 | |
| XT-74 | Milieubeheer | |||||
| Lasten | 3.646 | 3.034 | 3.068 | 3.018 | 3.018 | |
| Baten | 957 | 8 | 8 | 8 | 8 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -2.689 | -3.026 | -3.060 | -3.010 | -3.010 | |
| XT-75 | Begraafplaatsen en crematoria | |||||
| Lasten | 384 | 462 | 462 | 462 | 462 | |
| Baten | 444 | 455 | 455 | 455 | 455 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 60 | -7 | -7 | -7 | -7 | |
| XT-81 | Ruimte en leefomgeving | |||||
| Lasten | 4.435 | 1.812 | 1.400 | 1.202 | 1.132 | |
| Baten | 3.086 | 2.421 | 1.532 | 2.375 | 3.506 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -1.349 | 609 | 131 | 1.173 | 2.374 | |
| XT-82 | Grondexploitatie | |||||
| Lasten | 959 | 742 | 214 | 817 | 0 | |
| Baten | 5.120 | 6.127 | 0 | 0 | 0 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | 4.161 | 5.385 | -214 | -817 | 0 | |
| XT-83 | Wonen en bouwen | |||||
| Lasten | 10.094 | 7.616 | 7.333 | 6.860 | 6.883 | |
| Baten | 5.700 | 17.491 | 6.911 | 6.221 | 6.221 | |
| Totaal saldo van baten en lasten | -4.394 | 9.875 | -422 | -639 | -662 | |
| Totaal taakvelden | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | Meerjarige prognose van de balans en het EMU-saldo
Landelijke kaders voor meerjarenprognose balans en EMU-saldo
Terug naar navigatie - 10 | Meerjarige prognose van de balans en het EMU-saldo - Landelijke kaders voor meerjarenprognose balans en EMU-saldoMet het oog op een betere raming en beheersing van het EMU-saldo is landelijk voorgeschreven dat bij de uiteenzetting van de financiële positie een geprognosticeerde balans moet worden opgenomen. Deze balans moet meerjarig zijn en geeft inzicht in de ontwikkeling van onder meer investeringen, het aanwenden van reserves en voorzieningen en in de financieringsbehoefte. De presentatie van de geprognosticeerde balans moet aansluiten op de balans in de jaarrekening, maar behoeft niet dezelfde mate van detail te kennen. Bij de prognoses is rekening gehouden met de mutaties voortvloeiend uit het investeringsprogramma en de mutaties in de reserves en voorzieningen.
Meerjarenprognose balans 2025 - 2030
Terug naar navigatie - 10 | Meerjarige prognose van de balans en het EMU-saldo - Meerjarenprognose balans 2025 - 2030| Meerjarenprognose balans (balans x € 1.000) |
|||||||
| Eind 2025 | Eind 2026 | Eind 2027 | Eind 2028 | Eind 2029 | Eind 2030 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balans op hoofdlijnen | |||||||
| Activa: | |||||||
| 1. | Immateriële vaste activa | 4.910 | 4.993 | 6.647 | 6.482 | 7.466 | 8.468 |
| 2. | Materiële vaste activa | 121.727 | 135.102 | 173.884 | 195.291 | 204.401 | 200.823 |
| 3. | Financiële vaste activa: | 4.087 | 5.112 | 5.137 | 5.162 | 5.187 | 5.212 |
| 4. | Voorraden | 2.137 | 2.351 | 1.072 | 1.820 | -360 | -1.891 |
| 5. | Uiteenzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar | 20.615 | 13.007 | 13.007 | 13.007 | 13.007 | 13.007 |
| 6. | Liquide middelen | 161 | 1.318 | 0 | 0 | 3.979 | 13.248 |
| 7. | Overlopende activa | 10.211 | 10.211 | 10.211 | 10.211 | 10.211 | 10.211 |
| Totaal activa | 163.848 | 172.094 | 209.958 | 231.973 | 243.891 | 249.078 | |
| Passiva: | |||||||
| 8. | Eigen vermogen (reserves) | 31.537 | 33.490 | 48.919 | 46.524 | 42.286 | 41.006 |
| 9. | Voorzieningen | 10.045 | 10.100 | 6.517 | 6.889 | 6.511 | 7.106 |
| 10. | Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer | 101.506 | 107.744 | 133.683 | 156.821 | 174.334 | 180.206 |
| 11. | Netto-vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar | 8.114 | 8.114 | 8.193 | 9.093 | 8.114 | 8.114 |
| 12. | Overlopende passiva | 12.646 | 12.646 | 12.646 | 12.646 | 12.646 | 12.646 |
| Totaal passiva | 163.848 | 172.094 | 209.958 | 231.973 | 243.891 | 249.078 | |
EMU-saldo
Terug naar navigatie - 10 | Meerjarige prognose van de balans en het EMU-saldo - EMU-saldo- Het begrotingssaldo van een land geeft weer of een land een overschot of een tekort heeft bij zijn overheidsuitgaven. Als de uitgaven in een bepaald jaar groter zijn dan de inkomsten, is er in dat jaar sprake van een tekort en groeit de staatsschuld. Het begrotingssaldo geeft daarmee een indicatie van de staat waarin het huishoudboekje van de overheid in een bepaald jaar verkeert. De lidstaten van de Europese Unie hebben afgesproken allemaal met eenzelfde definitie van het begrotingssaldo te werken. Ze noemen dit het EMU-saldo.
- Gemeenten zijn verplicht om in hun begroting een berekening van het EMU-saldo op te nemen voor de begrotingsjaren 2026 – 2028.
- De EMU-systematiek werkt evenwel op een andere manier dan het baten-lastenstelsel dat decentrale overheden hanteren. Investeringen en uitgaven die worden gedekt uit reserves tellen bijvoorbeeld niet mee in de uitkomst in het baten-lastenstelsel, maar tellen wel door in het EMU-saldo. Bij een sluitende begroting kan een gemeente daardoor toch een negatief EMU-saldo hebben.
- Het EMU-saldo voor De Ronde Venen voor 2027 komt uit op € -27.311.000. Het betekent dat in EMU-termen de uitgaven groter zijn dan de inkomsten. Dat blijkt uit onderstaande berekening.
| Berekening EMU-saldo (bedragen x € 1.000) | ||||
| Omschrijving | 2026 | 2027 | 2028 | |
| 1. | Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves | -1.455 | 15.429 | -2.394 |
| 2. | Mutatie (im)materiële vaste activa | -13.458 | -40.436 | -21.242 |
| 3. | Mutatie voorzieningen | 55 | -3.583 | 372 |
| 4. | Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) | -214 | 1.279 | -748 |
| 5. | Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa | 0 | 0 | 0 |
| Berekend EMU-saldo | -15.072 | -27.311 | -24.012 | |
11 | Borg- en garantstellingen
De gemeente De Ronde Venen heeft garanties verstrekt voor de betaling van rente en aflossing op leningen. Deze leningen zijn aangegaan door woningbouwvereniging Cazas en verschillende sport- en welzijnsorganisaties voor de financiering van hun vaste activa. Hierbij volgen we de richtlijnen die zijn vastgesteld in de Nota borg- en garantstellingen.
| Borg- en garantstellingen (bedragen x € 1.000) | ||||
| Nr. | Naam van de instelling | Rekening 2025 | Prognose 2026 | Prognose 2027 |
| Woningbouw: | ||||
| 1. | Stichting Cazas Wonen | 268.348 | 300.000 | 340.000 |
| 2. | Hypotheekfonds overheidspersoneel | 479 | 230 | 230 |
| Sport, welzijn en zorg: | ||||
| 3. | FC Abcoude | 374 | 342 | 310 |
| 4. | Stichting Ons Dorpshuis (De Boei) | 1.064 | 1.008 | 952 |
| 5. | Sporthuis Abcoude | 4.686 | 4.558 | 4.439 |
| 6. | Abcouder Lawn Tennis Club | 304 | 288 | 272 |
| Totaal | 275.255 | 306.426 | 346.203 | |
Toelichting:
- De geborgde leningen van Stichting Cazas Wonen gaan via het Waarborgfonds Sociale Woningbouw (WSW):
- De achtervang van de gemeenten en het Rijk is het sluitstuk van de zekerheidsstructuur binnen het borgstelsel voor woningbouw. Pas als het WSW niet aan hun betaalverplichtingen kan voldoen, verstrekken de gemeenten en het Rijk renteloze leningen aan het WSW.
- Het WSW is nog nooit aangesproken op de borg en schat het risico van de gemeenten en het Rijk in als zeer klein.
- Hypotheekfonds overheidspersoneel
- Door landelijke wetgeving is het hypotheekfonds overheidspersoneel vervallen en worden geen nieuwe garanties verstrekt.
12 | Landelijke indicatoren BBV
Gemeenten nemen landelijke beleidsindicatoren op in hun begroting en jaarverslag. Deze indicatoren bestrijken een breed scala aan onderwerpen, variërend van criminaliteit en afvalverwerking tot bijstandsuitkeringen en nieuwbouwprojecten. De data zijn afkomstig uit verschillende bronnen, zoals gemeenten, burger- en ondernemerspeilingen, het CBS, COELO, DUO, GGD, Kadaster, de Kamer van Koophandel, de Kiesraad, NOC*NSF, Logius, het RIVM en Veiligheid.nl. De gegevens zijn beschikbaar op de website Waarstaatjegemeente.nl, die regelmatig wordt bijgewerkt met nieuwe informatie.
Landelijke indicatoren
Terug naar navigatie - 12 | Landelijke indicatoren BBV - Landelijke indicatoren| Landelijke indicatoren | |||
| Economie |
|||
| 1. Functiemenging | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 49,8% | 57,4% | 53,4% |
| 2022 | 50,1% | 57,9% | 53,9% |
| 2023 | 50,3% | 58,4% | 54,3% |
| 2024 | 50,3% | 58,7% | 54,5% |
| 2025 | 50,7% | 59,0% | 54,6% |
| 2026 | - | - | - |
| 2. Vestigingen (van bedrijven) | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 210,5 | 184,4 | 165,5 |
| 2022 | 224,4 | 194,7 | 174,4 |
| 2023 | 237,2 | 205,3 | 183,1 |
| 2024 | 247,5 | 212,7 | 191,4 |
| 2025 | 255,4 | 217,7 | 196,1 |
| 2026 | - | - | - |
| Volksgezondheid en milieu |
|||
| 3. Huishoudelijk afval per gemeente per inwoner | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 163 kg | 166 kg | 164 kg |
| 2022 | 150 kg | 159 kg | 153 kg |
| 2023 | 149 kg | 155 kg | 148 kg |
| 2024 | 140 kg | 154 kg | 148 kg |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| 4. Hernieuwbare elektriciteit | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 15,6% | 13,6% | 24,9% |
| 2022 | 23,0% | 19,3% | 32,7% |
| 2023 | 26,5% | 21,7% | 40% |
| 2024 | 30,2% | - | 42,5% |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing |
|||
| 5. Gemiddelde WOZ-waarde (alle woningen) | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | € 399.000 | € 349.000 | € 290.000 |
| 2022 | € 440.000 | € 382.000 | € 317.000 |
| 2023 | € 515.000 | € 447.000 | € 368.000 |
| 2024 (voorlopig) | € 515.000 | € 450.000 | € 378.000 |
| 2025 (voorlopig) | € 543.000 | € 480.000 | € 398.000 |
| 2026 (voorlopig) | € 583.000 | € 534.000 | € 439.000 |
| 6. Nieuw gebouwde woningen per 1.000 woningen | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 5,9 | 10,6 | 8,9 |
| 2022 | 8,0 | 11,2 | 9,3 |
| 2023 | 8,3 | 9,8 | 9,1 |
| 2024 | 2,0 | 8,2 | 8,4 |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| 7. Demografische druk | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 75,2% | 67,8% | 70,1% |
| 2022 | 76,5% | 68,0% | 70,3% |
| 2023 | 77,3% | 67,9% | 70,3% |
| 2024 | 77,9% | 67,8% | 70,4% |
| 2025 | 79,0% | 68,1% | 70,7% |
| 2026 | 80,6% | 68,6% | 71,3% |
| 8. Gemeentelijke woonlasten éénpersoonshuishouden | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | € 739 | € 768 | € 733 |
| 2022 | € 856 | € 868 | € 823 |
| 2023 | € 877 | € 923 | € 860 |
| 2024 | € 890 | € 972 | € 928 |
| 2025 | € 988 | € 1.034 | € 957 |
| 2026 | € 1.034 | € 1.074 | € 993 |
| 9. Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | € 815 | € 860 | € 810 |
| 2022 | € 933 | € 964 | € 905 |
| 2023 | € 956 | € 1.019 | € 942 |
| 2024 | € 990 | € 1.094 | € 1.014 |
| 2025 | € 1.088 | € 1.174 | € 1.050 |
| 2026 | € 1.134 | € 1.220 | € 1.091 |
| Onderwijs |
|||
| 10. Absoluut verzuim per 1.000 leerlingen | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 2,7 | 2,2 | 2,7 |
| 2022 | - | 5,2 | 4,2 |
| 2023 | 3,4 | 5,2 | 6,3 |
| 2024 | 3,0 | 6,2 | 6,7 |
| 2025 | 6,0 | 5,6 | 7,4 |
| 2026 | - | - | - |
| 11. Relatief verzuim per 1.000 leerlingen | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 18 | 18 | 20 |
| 2022 | 12 | 21 | 24 |
| 2023 | 23 | 25 | 27 |
| 2024 | 11 | 25 | 28 |
| 2025 | 34 | 28 | 28 |
| 2026 | - | - | - |
| 12. Vroegtijdig schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv'ers) | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 1,3% | 1,6% | 1,9% |
| 2022 | 1,9% | 2,1% | 2,4% |
| 2023 | 1,7% | 2,0% | 2,4% |
| 2024 | 2,0% | 2,0% | 2,3% |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| Sport | |||
| 13. Niet-sporters ten opzichte van de bevolking van 19 jaar en ouder | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | - | - | - |
| 2022 | 39,3% | 40,2% | 46,4% |
| 2023 | - | - | - |
| 2024 | 36,8% | 36,8% | 42,5% |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| Sociaal domein |
|||
| 14. Banen per 1.000 inwoners van 15 - 64 jaar | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 649,9 | 895,3 | 807,6 |
| 2022 | 666,8 | 922,4 | 827,6 |
| 2023 | 671,9 | 940,5 | 839,9 |
| 2024 | 680,6 | 954,9 | 850,2 |
| 2025 | 696,6 | 970,4 | 858,8 |
| 2026 | - | - | - |
| 15. Jongeren met een delict voor de rechter | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 1% | 1% | 1% |
| 2022 | 1% | 1% | 1% |
| 2023 | 1% | 1% | 1% |
| 2024 | - | - | - |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| 16. Kinderen in uitkeringsgezin | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 4% | 5% | 6% |
| 2022 | 4% | 5% | 6% |
| 2023 | 4% | 5% | 6% |
| 2024 | - | - | - |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| 17. Werkloze jongeren | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 0% | 1% | 2% |
| 2022 | 1% | 1% | 1% |
| 2023 | 1% | 1% | 2% |
| 2024 | - | - | - |
| 2025 | - | - | - |
| 2026 | - | - | - |
| 18. Netto arbeidsparticipatie | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 71,9% | 73,0% | 70,4% |
| 2022 | 73,8% | 75,0% | 72,2% |
| 2023 | 74,8% | 75,6% | 73,1% |
| 2024 | 75,2% | 75,8% | 73,2% |
| 2025 | 75,5% | 76,0% | 73,2% |
| 2026 | - | - | - |
| 19. Personen met een bijstandsuitkering per 10.000 inwoners | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 169,9 | 287,4 | 349,5 |
| 2022 | 129,0 | 239,4 | 297,9 |
| 2023 | 123,7 | 232,1 | 280,7 |
| 2024 | 130,4 | 235,8 | 285,2 |
| 2025 | 132,8 | 234,7 | 281,2 |
| 2026 | - | - | - |
| 20. Lopende re-integratievoorzieningen per 10.000 inwoners van 15 - 64 jaar | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 130,7 | 183,7 | 197,7 |
| 2022 | 131,2 | 175,6 | 197,7 |
| 2023 | 161,9 | 170,3 | 191,5 |
| 2024 | 151,6 | 173,6 | 203,1 |
| 2025 | 191,5 | 177,7 | 217,8 |
| 2026 | - | - | - |
| 21. Jongeren met jeugdhulp als percentage van alle jongeren tot 18 jaar | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 9,4% | 13,9% | 13,2% |
| 2022 | 9,9% | 14,2% | 13,5% |
| 2023 | 10,7% | 14,3% | 13,9% |
| 2024 | 10,6% | 14,0% | 14,0% |
| 2025 | 10,1% | 13,2% | 13,7% |
| 2026 | - | - | - |
| 22. Jongeren met jeugdbescherming als percentage van alle jongeren tot 18 jaar | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 1,0% | 1,0% | 1,2% |
| 2022 | 0,9% | 1,0% | 1,2% |
| 2023 | 0,9% | 0,9% | 1,1% |
| 2024 | 0,9% | 0,9% | 1,0% |
| 2025 | 0,8% | 0,8% | 1,0% |
| 2026 | - | - | - |
| 23. Jongeren met jeugdreclassering als percentage van alle jongeren van 12 tot 23 jaar | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 0,2% | 0,3% | 0,3% |
| 2022 | 0,0% | 0,2% | 0,3% |
| 2023 | 0,0% | 0,2% | 0,3% |
| 2024 | 0,2% | 0,2% | 0,4% |
| 2025 | 0,2% | 0,2% | 0,4% |
| 2026 | - | - | - |
| 24. Cliënten met een maatwerkarrangement Wmo per 10.000 inwoners | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 470 | 589 | 702 |
| 2022 | 480 | 576 | 710 |
| 2023 | 490 | 571 | 700 |
| 2024 | 530 | 582 | 720 |
| 2025 | 510 | 577 | 720 |
| 2026 | - | - | - |
| Veiligheid |
|||
| 25. Verwijzingen Halt | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 4 | 6 | 8 |
| 2022 | 7 | 6 | 8 |
| 2023 | 5 | 7 | 9 |
| 2024 | 8 | 7 | 9 |
| 2025 | 7 | 7 | 10 |
| 2026 | - | - | - |
| 26. Winkeldiefstallen | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 0,6 | 1,7 | 1,8 |
| 2022 | 0,6 | 2,3 | 2,3 |
| 2023 | 0,9 | 2,3 | 2,5 |
| 2024 | 0,8 | 1,9 | 2,2 |
| 2025 | 0,4 | 1,8 | 2,1 |
| 2026 | - | - | - |
| 27. Geweldsmisdrijven | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 2,5 | 3,2 | 4,4 |
| 2022 | 2,2 | 3,3 | 4,5 |
| 2023 | 2,4 | 3,2 | 4,3 |
| 2024 | 2,2 | 3,3 | 4,4 |
| 2025 | 2,5 | 3,7 | 4,6 |
| 2026 | - | - | - |
| 28. Diefstallen uit woning | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 1,3 | 1,8 | 1,4 |
| 2022 | 1,8 | 1,7 | 1,4 |
| 2023 | 1,2 | 1,4 | 1,3 |
| 2024 | 1,2 | 1,3 | 1,2 |
| 2025 | 1,4 | 1,4 | 1,2 |
| 2026 | - | - | - |
| 29. Vernielingen en beschadigingen (in de openbare ruimte) | De Ronde Venen | Provincie Utrecht | Nederland |
| 2021 | 3,8 | 6 | 6,1 |
| 2022 | 4,1 | 5,5 | 6,0 |
| 2023 | 3,1 | 5,5 | 5,8 |
| 2024 | 4,1 | 5,2 | 5,7 |
| 2025 | 3,8 | 5,4 | 5,7 |
| 2026 | - | - | - |
Toelichting op de landelijke indicatoren
Terug naar navigatie - 12 | Landelijke indicatoren BBV - Toelichting op de landelijke indicatoren| Nr. | Naam van de indicator | Toelichting |
|---|---|---|
| 1. | Functiemenging | De functiemengingsindex (FMI) weerspiegelt de verhouding tussen banen en woningen, en varieert tussen 0 (alleen wonen) en 100 (alleen werken). Bij een waarde van 50 zijn er evenveel woningen als banen. |
| 2. | Vestigingen (van bedrijven) | Deze indicator geeft weer het aantal vestigingen van bedrijven, per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 - 65 jaar. |
| 3. | Omvang huishoudelijk afval | Deze indicator geeft weer het aantal kg huishoudelijk afval per inwoner. De hoeveelheid huishoudelijk afval per inwoner kan per gemeente sterk variëren. Daarvoor zijn meerdere oorzaken aan te wijzen. Zo zal in een gemeente met veel hoogbouw minder GFT-afval en grof tuinafval vrijkomen omdat er minder tuinen zijn. In gemeenten met een diftar-systeem, waarbij de huishoudens meer moeten betalen als ze meer afval afgeven, komt vaak minder afval per inwoner vrij. |
| 4. | Hernieuwbare elektriciteit | Hernieuwbare energie, ook wel duurzame of groene energie genoemd, is energie afkomstig van natuurlijke bronnen die constant worden aangevuld. Dit is energie uit wind, waterkracht, zon, bodem, buitenluchtwarmte en biomassa. Fossiele energie en kernenergie vallen niet onder hernieuwbare energie, omdat deze afkomstig zijn uit bronnen die niet worden aangevuld. |
| 5. | Gemiddelde WOZ-waarde | Deze indicator geeft weer de gemiddelde WOZ-waarden van alle woningen. Het gaat om zowel koop- als huurwoningen. |
| 6. | Nieuw gebouwde woningen | De indicator nieuw gebouwde woningen geeft weer het percentage nieuwe woningen ten opzichte van het totaal aantal woningen. |
| 7. | Demografische druk | Demografische druk geeft de verhouding aan tussen de som van het aantal personen van 0 - 19 jaar en 65 jaar of ouder en de personen in de zogenaamde 'productieve leeftijdsgroep' van 20 - 64 jaar. Het cijfer van de demografische druk geeft inzicht in de verhouding tussen het niet-werkende deel van de bevolking en het werkende deel van de bevolking. |
| 8. | Gemeentelijke woonlasten éénpersoonshuishouden | Deze indicator geeft weer het gemiddelde totaalbedrag in euro's per jaar dat een éénpersoonshuishouden betaalt aan gemeentelijke woonlasten. Zie voor meer informatie de paragraaf Lokale heffingen. |
| 9. | Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden | Deze indicator geeft weer het gemiddelde totaalbedrag in euro's per jaar dat een meerpersoonshuishouden betaalt aan gemeentelijke woonlasten. Zie voor meer informatie de paragraaf Lokale heffingen. |
| 10. | Absoluut verzuim | Het aantal leer- of kwalificatieplichtige jongeren dat absoluut verzuimer is (geweest) gedurende het schooljaar: de jongere is niet ingeschreven bij een onderwijsinstelling en beschikt niet over een vrijstelling. De periodeaanduiding '2024' staat voor schooljaar '2023/2024'. |
| 11. | Relatief verzuim | Het aantal leer- of kwalificatieplichtige leerlingen (per 1.000 leerlingen) waarbij sprake is van meer dan 16 uur ongeoorloofd verzuim gedurende 4 opeenvolgende lesweken. De periodeaanduiding '2024' staat voor schooljaar '2024/2025'. |
| 12. | Vroegtijdig schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv'ers) | Vsv’ers zijn jongeren van 12 tot 23 jaar die zonder startkwalificatie het onderwijs verlaten. Een startkwalificatie is een havo- of vwo-diploma of minimaal een mbo-2 diploma. Het vsv-percentage staat voor het aantal vsv’ers als percentage van het aantal onderwijsdeelnemers dat aan het begin van het schooljaar ingeschreven staat. De periodeaanduiding '2024' staat voor schooljaar '2023/2024'. |
| 13. | Niet-sporters | Deze indicator geeft aan de omvang van de bevolking van 19 jaar en ouder dat niet minstens één keer per week aan sport doet. De meting van deze indicator vindt om de vier jaar plaats. De meest recente cijfers zijn die over 2024. |
| 14. | Banen | Onder een baan wordt een vervulde positie verstaan. Dit betreffen zowel fulltimers, parttimers als uitzendkrachten. De indicator betreft het aantal banen per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar. De meest recente cijfers zijn die over 2024. |
| 15. | Jongeren met een delict voor de rechter | Het percentage jongeren (12 - 16 jaar) dat met een delict voor de rechter is verschenen. De meest recente cijfers zijn die over 2023. |
| 16. | Kinderen in uitkeringsgezin | Percentage kinderen tot 18 jaar die in een gezin leven dat van een bijstandsuitkering moet rondkomen. De meest recente cijfers zijn die over 2024. |
| 17. | Werkloze jongeren | Personen van 16 t/m 22 jaar die als werkzoekende staan ingeschreven bij het UWV WERKbedrijf en tegelijkertijd geen baan hebben. De meest recente cijfers zijn die over 2024. |
| 18. | Netto arbeidsparticipatie | Deze indicator geeft weer het percentage van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de (potentiële) beroepsbevolking. |
| 19 | Personen met een bijstandsuitkering | Het aantal personen (per 10.000 inwoners) met een uitkering op grond van de Participatiewet en Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandige ondernemers (Tozo). |
| 20. | Lopende re-integratievoorzieningen | Deze indicator geeft weer het aantal re-integratievoorzieningen, per 10.000 inwoners in de leeftijd van 15 - 64 jaar. De meest recente cijfers zijn die over 2024. |
| 21. | Jongeren met jeugdhulp | Deze indicator geeft weer het percentage van jongeren per januari met jeugdhulp. Het gaat om hulp en zorg aan jongeren en hun ouders bij psychische, psychosociale problemen en of gedragsproblemen, een verstandelijke beperking van de jeugdige, of opvoedingsproblemen van ouders. |
| 22. | Jongeren met jeugdbescherming |
Deze indicator geeft weer het percentage van jongeren per januari met jeugdbescherming. Jeugdbescherming is een maatregel die de rechter dwingend oplegt. Het doel van de kinderbeschermingsmaatregelen is het opheffen van de bedreiging voor de veiligheid en ontwikkeling van het kind. Een kind of jongere wordt dan 'onder toezicht gesteld' of 'onder voogdij geplaatst'. |
| 23. | Jongeren met jeugdreclassering |
Jeugdreclassering is een combinatie van begeleiding en controle voor jongeren vanaf 12 jaar, die voor hun 18e verjaardag met de politie of leerplichtambtenaar in aanraking zijn geweest en een proces-verbaal hebben gekregen. Indien de persoonlijkheid van de dader of de omstandigheden waaronder de overtreding of het misdrijf is begaan daartoe aanleiding geven, bijvoorbeeld bij jongvolwassenen met een verstandelijke beperking, kan het jeugdstrafrecht eveneens worden toegepast op jongvolwassenen in de leeftijd 18 tot en met 22 jaar. De jongere krijgt op maat gesneden begeleiding van een jeugdreclasseringswerker om te voorkomen dat hij of zij opnieuw de fout ingaat. Jeugdreclassering kan worden opgelegd door de kinderrechter of de officier van Justitie. Jeugdreclassering kan ook op initiatief van de Raad voor de Kinderbescherming in het vrijwillige kader worden opgestart. |
| 24. | Cliënten met een maatwerkvoorziening Wmo |
Deze indicator geeft weer het aantal cliënten (per 10.000 inwoners) met een maatwerkvoorziening via de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Maatwerkvoorzieningen zijn hulpmiddelen als een rolstoel, een woningaanpassing of een vervoersdienst. Daarnaast vallen diensten zoals hulp bij het huishouden en persoonlijke verzorging of dagbesteding onder een maatwerkvoorziening. |
| 25. | Verwijzingen Halt |
Deze indicator geeft weer het aantal jongeren van 12 t/m 18 jaar (per 1.000 jongeren) die een licht strafbaar vergrijp plegen en die vervolgens door de politie of leerplichtambtenaren naar Halt worden verwezen voor een passende Halt-straf. Zij krijgen leeropdrachten en er volgen gesprekken met de jongere en de ouders. Op deze manier kunnen jongeren rechtzetten wat zij fout hebben gedaan, zonder dat zij in aanraking komen met het Openbaar Ministerie. |
| 26. | Winkeldiefstallen |
Deze indicator geeft aan het aantal winkeldiefstallen per 1.000 inwoners. |
| 27. | Geweldsmisdrijven |
Deze indicator geeft weer het aantal geweldsmisdrijven per 1.000 inwoners. Hieronder valt misdrijven tegen het leven, bedreiging, mishandeling, afpersing en seksuele misdrijven (exclusief schennis der eerbaarheid). |
| 28. | Diefstallen uit woning |
Deze indicator geeft aan het aantal diefstallen uit woning per 1.000 inwoners. |
| 29. | Vernielingen en beschadigingen (in de openbare ruimte) |
Hieronder vallen brandstichting, alle vormen van vernieling en misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag per 1.000 inwoners. |
13 | Financiële begrippen
| Begrip | Toelichting |
|
1. Begroting en financiën Begrippen die te maken hebben met de gemeentelijke begroting en financiële sturing.
|
|
| Exploitatie(begroting) |
Overzicht van baten en lasten. |
| Programmabegroting |
Wat wil de gemeente bereiken, wat gaat ze doen, wat kost het en wat zijn de financiële risico's.
|
| Programmarekening (jaarrekening) |
Wat is gerealiseerd en wat heeft het gekost.
|
| Begrotingsoverschot | Een begrotingsoverschot treedt op wanneer de baten hoger zijn dan de lasten. |
| Begrotingstekort | Een begrotingstekort treedt op wanneer de lasten hoger zijn dan de baten. |
| Meerjarenraming/perspectief |
Financieel overzicht voor meerdere jaren.
|
| Netto budget/lasten |
De lasten na aftrek van de baten die worden afgedekt vanuit de algemene (dekkings)middelen (zie toelichting algemene dekkingsmiddelen). |
| Loon- en prijscompensatie |
Budget om loon en prijsstijgingen op te kunnen vangen. |
| Beïnvloedbare ruimte | Begrotingsruimte waar de raad invloed op heeft. |
| Algemene (dekkings)middelen | Inkomsten van de gemeente waar geen directe dienstverlening en/of bestedingsverplichtingen tegenover staan. Het zijn dan ook vrij besteedbare middelen die jaarlijks worden ingezet ter dekking van de uitgaven op de diverse programma’s. |
|
2. Inkomsten en uitkeringen Begrippen over geldstromen vanuit het Rijk en andere bronnen.
|
|
| Gemeentefonds |
Rijksfonds waaruit gemeenten jaarlijks de algemene uitkering ontvangen. |
| Algemene uitkering | Uitkering uit het gemeentefonds van het Rijk die de gemeente geheel vrij mag besteden. |
| Specifieke uitkering |
Bij specifieke uitkeringen gaat het om geld dat gemeenten van het Rijk, provincie of andere gemeenten ontvangen en moeten besteden aan bepaalde taken (medebewindstaken). Het Rijk heeft het geld dus geoormerkt. Gemeenten moeten bij het Rijk verantwoorden hoe ze het geld hebben besteed. |
| Accres | Groei of krimp van het gemeentefonds |
| Taakmutatie |
Extra geld uit het gemeentefonds voor de uitvoering van nieuwe en/of gewijzigde taken. |
| Dividend |
Een deel van de winst dat aan aandeelhouders wordt toegekend. |
| BTW Compensatie Fonds (BCF) |
Fonds bij het Rijk waar provincies en gemeenten betaalde btw kunnen terugvorderen. |
|
3. Investeringen en activa Begrippen over investeringen en bezittingen.
|
|
| Investeringen |
Uitgaven met een meerjarig nut. |
| Investeringen met een economisch nut |
Investeringen die inkomsten genereren of verhandelhebben een economisch nut als ze verhandelbaar zijn en/of kunnen bijdragen aan het genereren van middelen. |
| Investeringen met een maatschappelijk nut |
Investeringen die geen economisch nut opleveren (geen middelen genereren en/of verhandelbaar zijn), bijvoorbeeld wegen. |
| Vervangingsinvesteringen |
Investeringen voor de vervanging van een bestaand actief als gevolg van economische veroudering of slijtage. |
| Levensduurverlengende investeringen |
Dit zijn investeringen die worden gepleegd ten behoeve van een bestaand actief en expliciet leiden tot een substantiële levensduurverlenging van betreffend actief. Bijvoorbeeld, het renoveren (= vernieuwen naar de huidige maatstaven en normen) van een gebouw. Het gaat hier dus niet om (groot)onderhoud. Onderhoud is niet levensduurverlengend, maar dient om het actief gedurende zijn levensduur in goede staat te houden. |
| Routine investeringen |
Dit zijn investeringen ter vervanging van bestaande activa met als doel de bedrijfsvoering op het huidige peil te houden. Het betreft voornamelijk investeringen in automatisering, meubilair, huisvesting, voertuigen en materieel. |
| Activeren | Het op de balans presenteren van de financiële waarde van het aangeschafte of vervaardigde kapitaalgoed met meerjarig nut dat vanaf dat moment als bezitting kan worden beschouwd. |
| Waarderen |
De waarde die toegekend wordt aan het geactiveerde kapitaalgoed c.q. de investering op basis van de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. |
| Restwaarde |
Verwachte waarde aan het einde van de levensduur.
|
| Directe opbrengstwaarde |
Waarde van een kapitaalgoed bij directe verkoop. |
|
4. Afschrijven en waardering Begrippen over waardevermindering en boekhoudkundige verwerking.
|
|
| Afschrijven | Verdeling van de kosten over gebruiksjaren. |
| Componentenbenadering |
Afschrijven per afzonderlijk onderdeel. |
| Lineair afschrijven |
Jaarlijks een vast bedrag aan waardevermindering. |
| Schattingswijziging |
Aanpassing van de levensduurschatting. |
| Stelselwijziging |
Wijziging in waarderingsmethodiek. |
|
5. Onderhoud en beheer Begrippen over onderhoud van gemeentelijke bezittingen.
|
|
| Achterstallig onderhoud | Onderhoud dat niet op tijd is uitgevoerd, waardoor een onderhoudsrichtlijn is overschreden en niet (meer) wordt voldaan aan het door de raad vastgestelde kwaliteitsniveau. Achterstallig onderhoud kan leiden tot schade en/of onveilige situaties, hetgeen vaak leidt tot hogere herstelkosten. |
| Groot onderhoud |
Uitvoering van correctieve maatregelen, als gevolg van slijtage na een langere periode van gebruik, om een object in goede staat (op een vooraf bepaald kwaliteitsniveau) te houden of te brengen. Groot onderhoud dient zich in de regel aan, is daarom vaak gepland, is veelal ingrijpend van aard en betreft een groot of belangrijk deel van het object. |
| Klein onderhoud |
Preventieve maatregelen en dagelijkse reparaties die noodzakelijk zijn om het object in goede werkende en veilige staat te houden tegen een van tevoren vastgesteld kwaliteitsniveau. |
| Renovatie |
Renovatie of renoveren is herstellen en wanneer nodig gedeeltelijk vernieuwen van een investeringsgoed, waardoor het beter bruikbaar wordt naar de huidige maatstaven en normen. |
|
6. Organisatie en kosten Begrippen over de gemeentelijke organisatie en kostenstructuur.
|
|
| Apparaatskosten | Apparaatskosten (ofwel organisatiekosten) zijn de noodzakelijke financiële middelen voor het inzetten van personeel (salarissen), organisatie-, huisvestings-, materieel-, automatiseringskosten e.d. voor de uitvoering van de organisatorische taken. Apparaatskosten bestaan onder meer uit de loonkosten voor het gehele ambtelijke apparaat en, ICT- kosten, huisvestings- en facilitaire kosten, inclusief externe inhuur. De griffie en bestuur vallen niet onder deze definitie. |
| Bezetting |
Het gaat hier om het werkelijke aantal fte dat werkzaam is, dus niet om de toegestane formatieve omvang uit het formatieplan. |
| Externe inhuur |
Onder externe inhuur wordt verstaan: het uitvoeren van werkzaamheden in opdracht van een bij de organisatie in dienst zijnde opdrachtgever, door een private organisatie met winstoogmerk, door het tegen betaling inzetten van personele capaciteit en deskundigheid, zonder dat daar een arbeidsovereenkomst of aanstelling tussen organisatie en de daarbij ingezette personen aan ten grondslag ligt. |
| Overhead |
Het geheel van functies gericht op de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Hiertoe behoren ook de systemen en aanverwante lasten die deze functies ondersteunen. |
|
7. Rechtmatigheid en verantwoording
Begrippen over controle en regelgeving.
|
|
| Afwijkingen/fouten | Posten die niet rechtmatig tot stand zijn gekomen (fouten) en posten, waarbij voor het college van B&W een onduidelijkheid bestaat over de rechtmatigheid |
| Begrotingsonrechtmatigheid | Hiervan is sprake als het college van B&W bij de realisatie van doelen en het realiseren van activiteiten de door de gemeenteraad vastgestelde budgetten voor wat betreft de lasten of investeringsbudgetten overschrijdt, toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves die niet door de gemeenteraad zijn vastgesteld en als bij onderschrijdingen van lasten of investeringsbudgetten en/of lagere of hogere baten dan begroot de begroting niet tijdig met begrotingswijzigingen is aangepast dan wel deze afwijkingen te laat aan de raad zijn gemeld. |
| Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) | Landelijke wetgeving over begroten en verantwoorden voor gemeenten. |
| Stelsel van baten en lasten |
In het stelsel van baten en lasten worden uitgaven en inkomsten toegerekend aan de jaren waarop de bijbehorende prestaties betrekking hebben. Dit betekent dat - als er bijvoorbeeld een congres is georganiseerd aan het einde van het jaar - de lasten op dat jaar worden geboekt; ook als de rekening pas in het volgende kalenderjaar binnenkomt en wordt betaald. Dit betekent ook dat uitgaven voor investeringen in bijvoorbeeld een gebouw dat x jaar meegaat niet ten laste komen van het jaar waarin de rekeningen zijn betaald, maar worden gespreid over de jaren waarin het gebouw wordt gebruikt. Achterliggend idee hierbij is dat de gebruiker betaalt en er een relatie kan worden gelegd met geleverde prestaties. Door uitgaven en inkomsten toe te rekenen aan de jaren waarop ze betrekking hebben, wordt het inzicht in de kosten van taakvelden en programma’s bevorderd. |
| Single information Single audit (SiSa) |
Systematiek voor het verantwoorden van onder andere specifieke uitkeringen tussen overheidsinstanties. |
|
8. Risico en weerbaarheid
Begrippen over financiële stabiliteit.
|
|
| EMU-saldo |
Het EMU-saldo is het vorderingensaldo van de totale overheid. Niet alleen de financiën van de Overheid tellen mee maar daarnaast van decentrale overheden en premie gefinancierde sectoren. De lidstaten van de EU hebben afgesproken allemaal met eenzelfde definitie van het begrotingssaldo te werken. Ze noemen dit het EMU-saldo. |
| Exogene factoren |
Factoren/ontwikkelingen van buitenaf waar geen invloed op uitgeoefend kan worden. |
| Weerstandsvermogen |
Het vermogen van de gemeente om financiële tegenvallers (risico’s) op te kunnen vangen. |
|
9. Vastgoed, verbonden partijen en overige begrippen
Begrippen over eigendommen, samenwerkingen en overige begrippen.
|
|
| Vastgoed |
Een onroerend goed of een onroerende zaak dat zich kenmerkt door vereniging met de grond. Vastgoed omvat de grond en de opstal. |
| Vastgoed met een bedrijfseconomische functie |
Bij vastgoed met een bedrijfseconomische functie gaat het om vastgoed dat door de gemeente wordt aangehouden om bewust winst te realiseren en/of waardestijgingen te realiseren. Bij vastgoed met een bedrijfseconomische functie bestaat de mogelijkheid dat een duurzame waardevermindering moet worden verantwoord. |
| Vastgoed met een maatschappelijke functie |
Maatschappelijk vastgoed is vastgoed:
|
| Verbonden partij |
Een privaat of publiekrechtelijke organisatie waarin de gemeente zowel een bestuurlijk als een financieel belang heeft. |
| Miljoenennota |
De Miljoenennota geeft een overzicht van het budgettaire beleid van het kabinet voor het komende begrotingsjaar, inclusief meerjarenramingen. |
| Social Return on Investment (SROI) |
Methodiek om het maatschappelijke rendement van een investering in beeld te brengen. |
14 | Definities financiële kengetallen in het financieel dashboard
| Nr. | Definitie financieel kengetal | Berekeningswijze |
| 1. | Afhankelijkheid inkomsten van het Rijk | 100% x ((inkomsten uit het gemeentefonds + Inkomsten uit specifieke uitkeringen) : baten voor mutatie reserves) |
| 2. | Uitgaven van verbonden partijen | 100% x (uitgaven van verbonden partijen : lasten voor mutatie reserves) |
| 3. | Afschrijvingen | 100% x (lasten van afschrijvingen : lasten voor mutatie reserves) |
| 4. | Netto schuldquote [BBV] | 100% x ((langlopende leningen + overige langlopende schuldverplichtingen + kortlopende leningen + rekeningcourant kredieten + crediteuren + overlopende passiva – langlopende verstrekte leningen aan verbonden partijen – langlopende verstrekte leningen aan derden – langlopende uitzettingen – kortlopende verstrekte leningen – kortlopende uitzettingen – vorderingen – debiteuren – liquide middelen – overlopende activa) : baten voor mutatie reserves) |
| 5. | Netto rentekosten | 100% x (netto lasten van rente : lasten voor mutatie reserves) |
| 6. | Belastingcapaciteit | 100% x totale woonlasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde : Woonlasten landelijke gemiddelde voor gezin in het laatst bekende begrotingsjaar |
| 7. | Weerstandsratio [BBV] | beschikbare weerstandscapaciteit : risico's |
| 8. | Solvabiliteitsratio [BBV] | 100% x (eigen vermogen : passiva) |
| 9. | Grondexploitatie [BBV] | 100% x (totaal van de activa van de ‘bouwgronden in exploitatie’ : baten voor mutatie reserves) |
| 10. | Exploitatieresultaat zonder inzet van reserves | 100% x (saldo van baten en lasten : baten voor mutatie reserves) |
| 11. | Structureel exploitatieresultaat [BBV] | 100% x ((structurele baten - structurele lasten) + (structurele onttrekkingen aan de reserves - structurele toevoegingen aan de reserves) : baten voor mutatie reserves) |
| 12. | Netto investeringsquote | 100% x ((immateriële activa ultimo jaar t + materiële activa ultimo jaar t) – (immateriële activa ultimo jaar t-4 + materiële activa ultimo jaar t-4)) : (4 x baten voor mutatie reserves jaar t) |
15 | Overzicht aangenomen amendementen en moties bij de begrotingsbehandeling
Dit onderdeel geeft een overzicht van de amendementen en moties die tijdens de begrotingsbehandeling 2027–2030 zijn aangenomen. Deze besluiten maken onderdeel uit van het vastgestelde financiële en beleidsmatige kader en geven richting aan de verdere uitwerking van de programmabegroting.
De voortgang en uitvoering van deze amendementen en moties worden toegelicht in de Eerste en Tweede bestuursrapportage 2027.